Euro Truck Simulator – İnceleme
0

Euro Truck Simulator – İnceleme

Nis 05 GamerAdmin  
Euro Truck Simulator – İnceleme

Euro Truck Simulator – İnceleme

Simülasyon oyunlarının daha yeni emekleme dönemlerinde, 2008 yılının sonlarında farklı bir oyun piyasalara düştü. Euro Truck Simulator – İnceleme yazımla detaylıca ele alalım. Aslında pek de hakkını alamamış bir dönemde çıkması, üzerine bir de teknolojinin şu zamandaki gibi grafiksel anlamda bir zemine oturtulamamış olması da bunda etken oldu.

SCS Software adlı geliştirici ve yayıncı olan firma, uzun mesafelerde, gecesini gündüzüne katan, aslında birçok ürünün bizlere masamıza kadar gelmesinde büyük rol oynayan tır şoförlerinin simülasyonunu yapmış olması, zamanına göre gerçek anlamda büyük bir farklılıktı.

Dediğim gibi teknolojik konudaki garabetin o zamanlarda durma noktasında olduğu dönemler ve bunun sonucunda da grafiklerin çok daha geride olması da hakkını alamamasına neden oldu. Tabi şimdi baktığınızda Euro Truck Simulator – 2 oyununda aradan 8 sene geçmesine rağmen yeni ekran kartlarında bile çok akıcı ve güzel grafiklerle oynama şansına sahip oluyorsunuz. Ama bu oyunu da sanırım SCS Software üzerinde pek durmadan kenara atmış gibi duruyor. Doğal olarak üzerinden 12 yıl geçmiş.

Euro Truck Simulator - İkinci oyundan biraz daha kötü olsa da tatminkar

Euro Truck Simulator – İkinci oyundan biraz daha kötü olsa da tatminkar

ETS 2 ile kıyas etmeyin, daha kötü grafikler, daha eğlencesiz ortamlar gibi şeyleri var. Ama zamanına göre değerlendirirsek, çok daha güzel ve vizyon konusunda daha geleceğe yönelik bir fikir. Tabi teknoloji son 4-5 senede grafik kartları ve işlemciler konusunda sabit bir ivme yakaladı.

O zamanlarda bu imkanlar olsaydı daha farklı olurdu elbette. Ama çok alınası ve nostalji yapılası bir oyun değil Euro Truck Simulator. Oyunu oynayabilirsiniz, sistemsel altyapı hala destekleniyor olmasına karşın dediğim gibi geliştirilme süreci bırakıldığından çok bir şey beklemek haksızlık olur.

Atmosfer eski zamana göre sıradan. Öyle internet radyoları falan da modül olarak ekli değil. O yüzden kendinizce bir şeyler arama durumundasınız. Zaten görevlere odaklanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da size çok şey kazandırmıyor açıkçası. Sıradan bir simülasyonda hissediyorsunuz kendinizi. Bundan fazlası değil yani.

Euro Truck Simulator - Uzun yollar sizi bekler

Euro Truck Simulator – Uzun yollar sizi bekler

Grafikler kötü. Hala kötü, geliştirilse aslında biraz el atılıp grafik çekirdeği düzeltilse belki sevenleri çok daha farklı bakacaktır. Hatta daha fazla rağbet de görebilir. Ama ikinci oyun piyasada çok popüler olduğu için belki de firma ayağına sıkmak istemiyor ve ellemiyor bile.

Oynanabilirlik aynı fakat yeni oyundaki kadar detaylı değil. Zaten ikinci oyunda detayların daha fazla olması tırın kontrolünün haricinde yol konusunda da sizlere çok kolaylık sağlıyor. Taşıdığınız yük ağır ya da tehlikeli olarak değiştiğinden bu çok önemli. Ama bu oyunda ne yazık ki bu tür şeylere meydan yok.

Yeni oyun ve indirilebilir içerikler konusunda ücreti yüksek geliyorsa ve sırf zaman öldüreyim farklı bir şey deneyeyim diyorsanız bir çiklet parasına alabilirsiniz. Belki bir çiklet bile bundan daha pahalı olabilir. Euro Truck Simulator yeni oyunun antrenmanı değil, çok geri kalmış bir görsel şölen sadece. Tavsiyem ucuz fiyatına göre alabilirsiniz, zaman öldürüp sonrasında arşive kaldırabilirsiniz. Ama çok beklentiye girmeyin derim. Hatta eski bir sisteminiz varsa onda bile 256 MB’lık bir ekran kartına sahipse kurup oynamak söz konusu.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.