Sovyetler Teknolojisinin Zirvelerinden Olan Uzay Mekiği

ABD’nin ve SSCB’nin enlerini yarıştırdıkları Uzay Yarışı; sanıldığının aksine sadece enlere değil, sonu trajik olan büyük atılımlara da sahne olmuştu.

Read more

Bir Gök Taşında, RNA Yapı Taşı Keşfedildi

Japonya’nın Hayabusa2 uzay aracı, büyük bir keşfin yapılmasına aracı oldu. Milyonlarca kilometre uzağımızdaki asteroidde RNA’yı oluşturan yapı taşlarına rastlandı. Keşif, yaşam hakkındaki büyük bir teoriyi destekler nitelikte.

Read more

Rolls-Royce, Ay’da Nükleer Reaktör İnşa Edecek!

İngiltere Uzay Ajansı, dünyanın en gözde lüks otomobil üreticilerinden Rolls-Royce ile ilginç bir anlaşmaya imza attı. Buna göre şirket, Ay’da kullanılmak üzere nükleer reaktörler üretecek.

Read more

NASA’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’nu imha operasyonu

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS), nasıl dünyaya döndürüleceğine ilişkin araştırmalara başladı. 2030’da süresi dolacak istasyonun Pasifik Okyanusu’nda insan erişimine uzak bir noktaya düşürülmesi planlanıyor.

Read more

Venüs, Hala Aktif Volkanlarla Dolu Olabilir!

Venüs’te hala aktif volkanlar olabileceği tespit edildi. 1991 yılına ait Venüs fotoğraflarını inceleyen uzmanlar, bir alanda volkanik aktivite kaynaklı değişim yaşanmış olduğunu tespit ettiler.

Read more

Astronotlar Ay yürüyüşünde bu kıyafetleri giyecekler!

NASA ve Axiom Space, astronotların 2025 yılında yapılması planlanan Ay yürüyüşünde giyeceği yeni uzay kıyafetlerini tanıttı.

Read more

Güneş’e Rağmen Uzay Neden Aşırı Soğuktur?

Güneş’e rağmen uzayın neden dondurucu bir soğuğa sahip olduğunu hepimiz merak etmişizdir. Cevap aslında oldukça kısa ve net!

Read more

Ay’a yolculuk projesinde ilk adım gerçekleştirildi!

NASA’nın geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Artemis 1 uçuşu aksiliklere rağmen başarıyla gerçekleşti. İşte ayrıntılar…

Read more

NASA ve SpaceX, Crew 6 Mürettebatını Uzaya Gönderdi

NASA, pazartesi günü gerçekleştirilecek olan ancak bir sorun nedeniyle ertelenen Crew 6 mürettebatını başarıyla fırlattı. SpaceX’in Crew Dragon aracı ve Flacon 9 roketiyle gerçekleştirilen fırlatmada 4 astronot çalışmalar yürütmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti.

Read more

NASA Astronotu’ndan Dünya Manzarası Paylaşımı

NASA astronotu Mark Vande Hei, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yaptığı paylaşımda, Dünya’yı muhteşem bir açıdan görmemizi sağlayan harika bir kareye yer verdi.

Read more