Plastikten Oluşan Kayalar Keşfedildi!

Bilim insanları, insanların yaşamadığı Brezilya’nın Trindade Adası’nda plastikten oluşan kayalara rastladı.

Read more

İnternetteki Bütün Verileri “İçimizde” Depolama Projesi

İnsanoğlu, 20. yüzyıldan bu yana akılalmaz büyüklükte teknolojik atılımlara imza attı. Bu süreçte karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri, ürettiğimiz tüm büyük miktarda bilgiyi ve veriyi nereye, nasıl depolayacağımızdı. Peki bu sorunun çözümü, aslında bunca zaman gözümüzün önünde miydi?

Read more

Jeolojinin Babası İhsan Ketin Kimdir?

Mustafa Kemal Atatürk, kuracağı yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin modern bir ülke haline gelmesi için gençleri eğitim maksadıyla Avrupa’ya yolladı. İhsan Ketin de 1930’ların başında Almanya’ya giden bu özel öğrencilerden biriydi ve hikâyesi böyle başladı…

Read more

‘Hayalet gibi’ bilimin çözemediği ilk 10 olay!

Bilim haber sitesi ‘Live Science’ ‘Hayalet’ gibi bilim tarafından çözülemeyen ve açıklanamayan 10 olayı haberleştirdi. İşte bilimin açıklayamadığı ve çözmeye çalıştığı 10 ilginç olay…

Read more

Işıklar yandığında yıldızlar söner!

Yapılan Araştırmalara göre sürekli ışık kirliliği insanların gökyüzünü gözlemlemesini giderek zorlaştırıyor. Yapay ışık kirliliğinin bitki ve hayvanları da etkilediği ortaya çıktı.

Read more

‘Deprem Kahini’ Frank Hoogerbeets Hakkında Gerçekler!

Neredeyse her büyük deprem sonrasında gündeme gelen “diplomasız gök bilimci” Frank Hoogerbeets, elbette ki aslında bir ‘deprem kahini’ değil. Peki nasıl oluyor da depremleri günler öncesinden tahmin edebiliyor?

Read more

Periyodik Cetvel Hakkında Enteresan Bilgiler

Maddenin en basit biçimleri olan elementler, Dimitri Mendeleyev ile periyodik cetvel haline getirilmiştir. Kimya derslerinden dolayı oldukça yakın tanıdığımız periyodik tablo, bünyesinde çeşitli bilgiler barındırmaktadır. Bu yazımızda, üstünde onlarca çalışma yapılan periyodik cetvel özelliklerini ve enteresan bilgileri listeledik.

Read more

Evrendeki Tüm Maddelerin Ne Kadar Yer Kapladığını Hesaplandı

Bilim insanları, uzun araştırmalar sonucu evrendeki maddenin, karanlık maddenin ve karanlık enerjinin evrende ne kadar yer kapladığını hesapladı.

Read more

Gökyüzünde endişe verici gelişme! ‘Yıldızlar hızla kayboluyor’

Alman bilim insanları, gökyüzünde endişe verici bir gelişme yaşandığına dikkat çekerek, “Yıldızlar hızla kayboluyor” dedi. Kaybolma olayına sebep olarak da, ‘Işık kirliliği’ gösterildi.

Read more

Spermler Nasıl Keşfedildi?

İnsanlar, mikroskop icat edilmeden önce de cinsiyet ve üreme gibi konulara dair doğru sayılabilecek fikirlere sahipti. Ancak, 17. yüzyılın sonlarına kadar kimse spermin ne olduğunu bilmiyordu. Peki, keşfeden bilim insanının dahi tiksinmesine sebep olacak sperm, nasıl keşfedildi?

Read more