elon musk twitterda genel af cikariyor HOMlxVzI
elon musk twitterda genel af cikariyor HOMlxVzI

Elon Musk, Twitter’da “Genel Af” Çıkarıyor!

28 Ekim’de Twitter’ı resmen satın alan Elon Musk, daha önce platformdaki paylaşımları nedeniyle banlanan bazı grupları ve kullanıcıları geri getirmişti. Özellikle Donald Trump Twitter’a tekrar dönmesi epey gündem olurken bugün Musk’tan yeni bir hareket geldi.

Musk, geçtiğimiz gün Twitter’da banlanan tüm hesapların geri gelip gelmemesi için bir anket başlattı. 24 saatlik sürenin ardından 3,1 milyon oyla sona eren anket, %72,4 çoğunlukla ‘Evet’ sonucuna yer verdi. Musk’ın anketi ve sonucun ardından yaptığı paylaşım şu şekildeydi:

Twitter’da ‘genel af’ çıkıyor!

“Twitter, yasayı çiğnememiş veya aşırı spam yapmamış olmaları şartıyla, askıya alınan hesaplara genel bir af çıkarmalı mı?”

“Halk konuştu. Af gelecek hafta başlıyor. Vox Populi, Vox Dei (Halkın sesi).”

Musk’ın anket sonrasında toplam kaç adet banlanmış Twitter hesabını geri getireceği bilinmiyor.

Musk, daha önce bir konsey oluşturulmadan büyük kararlar alınmayacağını açıklamıştı:

Elon Musk, 28 Ekim’de Twitter’ın sahibi olduktan hemen sonra bir paylaşım yaparak “Twitter, çok çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi oluşturacak.” açıklamasında bulunmuştu. Bununla birlikte bu konsey toplanmadan önemli içerik kararı veya hesabın eski durumuna döndürülmesi gibi eylemlerin gerçekleşmeyeceğine söz vermişti.

Ancak bu söz bozuldu, reklamverenler Musk’ı çıldırttı:

Musk, bu sözünden 3 hafta sonra yeni bir açıklama paylaşarak yukarıdaki paylaşımı aslında reklamverenler için yaptığını ortaya koymuştu. Fakat Musk, reklamverenlerin ‘anlaşmayı bozduklarını’ öne sürdü:

“Siyasi/sosyal aktivist gruplardan oluşan büyük bir koalisyon, bu koşulu kabul edersem bizi reklam gelirlerinden mahrum bırakarak Twitter’ı öldürmeye çalışmamayı kabul etti. Anlaşmayı bozdular.”

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.