ea fifanin yeni ismini ea sports fc yapabilir S2jLul6C
ea fifanin yeni ismini ea sports fc yapabilir S2jLul6C

EA, FIFA’nın Yeni İsmini EA Sports FC Yapabilir

Electronic Arts, futbolun arkasındaki organizasyon olan FIFA’nın adını oyunlarında kullanmak için artık yüklü bir para ödemek istemiyor. FIFA, dünyanın en popüler oyun serilerinden biri olmasına rağmen, EA bu adı kullanmanın maliyetinin, FIFA’nın istediği 1 milyar dolar seviyesinde olmaması gerektiğine inanıyor.

İşte bu noktada da FIFA futbol oyunu serisinin isminin değişmesi gündeme geliyor. Ve söylentilere göre, FIFA için düşünülen alternatif isim EA Sports FC. VentureBeat tarafından paylaşılan habere göre, yayıncı şirket, bu adı geçen yılın sonlarında ticari marka haline getirdi ve kaynaklar, GamesBeat’e EA Sports FC isminin gerçekten de Electronic Arts’ta kabul gördüğünü söylüyor.

FIFA, Electronic Arts’ın oyununun başarısını görüyor ve bu devasa pastadan daha büyük bir pay almak istiyor. Ancak Electronic Arts da doğal olarak kar marjını daha fazla düşürmek istemiyor.


Bununla birlikte FIFA adının kullanım hakkı, resmi takım markası ya da gerçek oyuncu adlarıyla birlikte gelmiyor. Yayıncı şirket, tüm bunları ayrı olarak ve maliyeti kendisine ait olacak şekilde yönetiyor. Yani FIFA, sadece FIFA adının kullanımı için para istiyor ve Electronic Arts da bu nedenle ortaklıktan kalıcı olarak ayrılmaya hazırlanıyor.

Bu arada geçtiğimiz hafta FIFA, Avrupa’daki ticari markasını güncelledi. Şirket, dosyalamasında özellikle video oyunu ürünlerinden söz ediyor. Yani bu da organizasyonun başka bir yayıncıyla anlaşabileceği ve bu yayıncının “FIFA” adıyla yeni bir futbol oyunu çıkartabileceği anlamına gelmekte.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.