dunyanin en buyuk dinozor fosili kesfedilmis olabilir yKWOQ6Fh
dunyanin en buyuk dinozor fosili kesfedilmis olabilir yKWOQ6Fh

Dünya’nın En Büyük Dinozor Fosili Keşfedilmiş Olabilir

Türkiye’de fazla olmasa da filmlerde gördüğümüz müzelerde bulunan dinozor kemikleri hep büyüleyici olmuştur. Tabii bu dinozor kemiklerinin müzeye gelmeden önce fosilinin ortaya çıkartılması gerekiyor.

Bugüne kadar yüzlerce devasa dinozor fosili keşfi yapıldı ancak son yapılan keşiflerden biri diğerlerine fark atmış olabilir. Portekiz’de yapılan bir kazı çalışmasında paleontologlar, devasa bir dinozor fosili ortaya çıkardılar.

Avrupa’nın, belki de Dünya’nın en büyük dinozor fosili olabilir

Aslına bakarsanız ortaya çıkarılan fosiller o kadar büyük ki paleontologlar bunun bir dinozora ait olduğundan bile tam olarak emin değiller. Bulunan iskelet kalıntılarının 12 metre yüksekliğinde ve 25 metre uzunluğunda otçul bir dinozor olan sauropod’a ait olduğu düşünülüyor. Sauropodlar Dünya’da 150 milyon yıl önce yaşıyorlardı.

Portekizli ve İspanyol bilim insanlarının çalışmalarıyla ortaya çıkartılan bu fosiller aslında yeni keşfedilmedi, ilk olarak 2017 yılında arsanın sahibi, bir bahçe yapmak amacıyla kazdığı yerde bu kemikleri görmüştü ancak paleontologlar ancak geçtiğimiz ay çalışmalara başlayabildi.

Çalışmada yer alan paleontologlardan biri olan Elisabete Malafaia, bulunan fosil ile alakalı “Avrupa’da ve hatta belki de Dünya’da keşfedilen en büyük örneklerden biri” ifadelerini kullandı. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.