Dünya Neden Diğer Gezegenler Kadar Büyük Değil?
0

Dünya Neden Diğer Gezegenler Kadar Büyük Değil?

Oca 08 GamerAdmin  

Dünya, Güneş sistemindeki en küçük gezegen değil ancak birçoğundan küçük. Hiç bunun sebebini merak ettiniz mi? Nature Astronomy’deyayımlanan bir araştırmada Dünya’nın neden şu an olduğu halinden daha fazla büyümediği keşfedildi.

Samanyolu Galaksisi’nde Güneş Sistemimize benzer birçok sistem bulunuyor. Bunların içerisinde ‘Dünya benzeri’ denen gezegenler de bulunuyor. Bu gezegenlerin merkezinde aynı dünyadaki gibi bir çekirdek bulunuyor, yani aynı Güneş’ten kopup büyümüş Dünyamız gibi. Ancak bu gezegenlerin bir farkı var, Dünya’dan çok daha büyükler. Yani bir nevi ‘Süper Dünya’ konumundalar. Peki Dünya neden o kadar büyük değil?

Dünya’nın daha fazla genişleyememesinin sebebi Güneş

Yeni bir süper bilgisayar aracılığı ile yapılan araştırmalarda Güneş’in eskiden aynı Satürn gibi gaz ve tozdan oluşan halkalara sahip olduğu keşfedildi. Rice Üniversitesi’nden astrofizikçisi Andre Izidoro, araştırmayla ilgili şöyle diyor: “Güneş Sisteminde Dünya’nın ‘Süper Dünya’ denilen toprak gezegeni gibi çok büyük bir hâle gelmesini engelleyen bir olay yaşandı”. Peki bizim Güneş Sistemimizde neden Süper Dünya’lar yok?

Izidoro, bu soruya şöyle cevap veriyor: “Basınç darbelerinin iç ve dış Güneş Sisteminde bağımsız gezegen halkası materyalleri ürettiğini ve İç Güneş Sisteminde gezegenlerin ne kadar büyüyeceğini belirlediğini düşünüyoruz.”

Bu açıklama ne anlama geliyor diye soracak olursanız hemen açıklayalım. Araştırmacılar, farklı yıldızların etrafında da var olduğu bilinen bu basınç darbelerinin oluşturduğu materyallerin gezegenlerin oluşmasında etkisi olduğunu ve dolayısı ile Güneş etrafında bulunan basınç darbelerinin de yıldızın etrafındaki gezegenlerin büyüklüğünü etkilediğini ifade ediyor.

Bu nasıl oluyor diye soruyorsanız onu da açıklayalım. Araştırmacılar, basınç darbelerinin Güneş’in etrafındaki ön gezegen diskinin pürüzsüz olmasını engellediğini düşünüyorlar, bu da toz taneciklerinin ve kayaların gezegenlere dönüşmesini sağlayan şey. Eğer halkalar pürüzsüz olsaydı, o zaman bu parçacıklar kolayca içe doğru çekilecek ve Güneş tarafından tüketilecekti ve gezgenler oluşmayacaktı.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.