Doğrulandı: Apple, Qualcomm’a darbeyi indiriyor! Yeni iPhone geliyor
0

Doğrulandı: Apple, Qualcomm’a darbeyi indiriyor! Yeni iPhone geliyor

Paylaş

Geçtiğimiz aylarda iPhone 14 serisini satışa sunan Apple, şimdiden önümüzdeki eylül ayı gerçekleşecek etkinlikte tanıtılacak iPhone 15 prototiplerini hazırlamış durumda. Fakat yeni akıllı telefonlar kadar 5G modem-çip üretimine de kafa yoruyor. Çünkü bu sayede Qualcomm’a yüz milyonlarca dolar ödeme yapmaktan kurtulacak. Bu durum beraberinde bir de yeni iPhone SE 4 modelini getiriyor. İşte detaylar…

Apple, iPhone SE 4 ile kendi 5G modemine geçerek Qualcomm’a darbeyi vuracak!

Apple, iPhone SE 4 modeli üzerinde uzun zamandır çalışıyor. Fakat bugüne kadar şirket içerisinde büyük bir kararsızlık vardı. Zira bir yandan mini modeli yerine Plus getirirken diğer yandan küçük boyutlu yeni bir cihaz geliştirmek çok mantıklı gözükmüyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde de bu doğrultuda birkaç farklı iPhone SE prototipi tasarladı. Sızıntılar arasında en çok dikkat çeken 2 model ise iPhone XR-11 ile iPhone 13 mini kasasını kullanan versiyonlar oldu. Fakat bu sefer beklenmedik bir kasayı kullanacağı ortaya çıktı.

Apple mühendislerinin 6.1 inç ekran boyutuna sahip iPhone 14’ü baz alan ve şirketin kendi 5G temel bant çipine sahip yeni bir versiyonu onaylattığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz haftaya kadar bu çipin 4 nm sürecine dahil olacağı söyleniyordu. Fakat bugün doğrulanan verilere göre TSMC’nin 3nm sürecinden geçecek.

Buna ek olarak, 5G çipinin üretimine 2023’ün 2. yarısında başlanacağı belirtiliyor. Bu da ilk olarak önümüzdeki yılın mart ayında gelecek iPhone SE 4’te kullanılabileceğine işaret ediyor. Zaten Apple’ın niyeti de hiç denenmemiş bu teknolojiyi ilk olarak giriş sınıfına entegre etmek olacak.

Zira burada görmeyi beklediği bazı test sonuçları mevcut. Örneğin, yeni SE modelinden sonra iPhone 16’larda kullanılması planlanan 5G çipinin aşırı yüksek frekans ve uygu iletişiminde tüm engellerin üstünden gelip gelemeyeceği test edecek.

Siz iPhone SE 4 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın