Depremin Ardından Dağdan Akan Siyah Sıvı, Halkı Korkuttu
0

Depremin Ardından Dağdan Akan Siyah Sıvı, Halkı Korkuttu

Şub 11 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depreminin ardından şu anda insanlar, hâlâ mucize dolu bekleyişlerle kurtarma çalışmalarını takip ediyor. Bir yandan soğuk hava şartlarıyla boğuşan, bir yandan başka bir depremin korkusun taşıyan halk, bu sabah Kuşkayası Dağı’nda ilginç aktiviteyi kameraya aldı.

Kahramanmaraş’ın Büyükkızılcık ilçesinde yer alan Göksun Kuşkayası dağından bu sabah saatleri itibariyle ‘dumanlar’ yükselmeye başladı. Hatta bununla da kalmadı. Halk, dağdan akan siyah bir sıvı gördü.

Haliyle bu durum, oradaki yerel halkın volkanik aktiviteden korkmasına sebep oldu.

Bilim insanı Ramazan Demirtaş’tan yüreklere su serpen açıklama geldi

Deprem araştırmaları ve diri faylar, afet tehlike ve riskleri, zarar azaltma ve afet yönetimi hakkında çok sayıda ulusal ve uluslararası yayınları ve kitapları bulunan jeoloji mühendisi Dr. Ramazan Demirtaş, bu videoda olan biteni resmi Twitter hesabından anlatarak yüreklere su serpti.

Kendisine malum videoyu gönderen bir vatandaşa Dr. Demirtaş, ortaya çıkan dumanların ana şok veya büyük artçı deprem tarafından tetiklenen çığ olduğunu söyledi. Dolayısıyla çıkan dumanlar lav dumanı değil, toz.

Akan siyah sıvı konusunda da Dr. Demirtaş, bunun şeyl olduğunu belirtti. Şeyl, silt ve kilin birleşmesinden oluşan bir tür tortul kayaçtır. Halk arasında çamur taşı da denir. Sıvı hale gelmesinin sebebini ise ‘toprak akması + çığ’ olarak açıkladı.

Öte yandan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın açıklamaları kafa karıştırdı

Profesör Doktor Övgün Ahmet Ercan da aynı video üzerinde Twitter’dan açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Ercan, depremin şiddetine değindi ve Kahramanmaraş’ta bebek bir yanardağ oluştuğunu belirtti. Ancak teyitli bir bilgi olmadığı için bu açıklama şimdilik kafa karıştırdı.

Eğer Göksun Kuşkayası dağının eteklerinden daha detaylı görüntüler ve araştırmalar gelirse burada sizlerle paylaşacağız.

Kahramanmaraş’taki deprem ile ilgili detaylar için:

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın