deepfake ile olusturulan videolar ilk kez suc sayilacak xjSzAgU5
deepfake ile olusturulan videolar ilk kez suc sayilacak xjSzAgU5

Deepfake ile Oluşturulan Videolar İlk Kez Suç Sayılacak!

Yapay zekâ ile bir kişinin yüzünü bir içeriğe gerçekçi bir şekilde koyabildiğiniz Deepfake teknolojisi, bugüne kadar hiçbir yerde doğrudan suç olarak sayılmamıştı. Fakat Birleşik Krallık, bu konuda ilk olmak üzere bir adım attı.

Deepfake videoları, Türkiye dahil pek çok ülkede yasalar kapsamında dolaylı olarak suç sayılsa da Birleşik Krallık, konuyu bir adım öteye taşıdı. Ülkenin Adalet Bakanlığı, özellikle yetişkin içerikli Deepfake videolarının ‘rızasız’ paylaşılmasının önüne geçecek yasa tasarısını duyurdu.

Deepfake içeriklerini oluşturanlar, hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak:

Yeni yasayla birlikte bir kişinin rızası olmadan oluşturulan müstehcen görüntüler ve manipüle edilmiş videolar, ilk kez bir suç sayılacaklar. Bu videoları oluşturan kişiler, hapis cezasıyla karşılaşacaklar.

Aslında bu yeni yasa, Birleşik Krallık’ın aylardır üzerinde çalıştığı ‘Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın bir parçası olacak. Yasa kapsamında Deepfake’in yanı sıra birinin rızası olmadan görüntülerini çekmek veya kaydetmek için gizli kameralar gibi ekipmanların kurulumuna benzer davranışları da cezalandırılacak.

Yeni yasa tasarısının Aralık ayında parlamentoya sunmayı planlanıyor.

Peki, Deepfake içerikler ülkemizde bir suç mu?

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Deepfake’i özel olarak suç ilan eden bir düzenleme henüz yapılmadı. Fakat Deepfake içerikleri, hakaret suçu, özel hayatın gizliliğinin ihlali, müstehcenlik, kişisel verilerin kaydı, iftira, suç uydurma ve şantaj suçu gibi suçlarda dolaylı olarak kişinin cezalandırılmasına yol açabiliyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.