cinli cip ureticileri abd yaptirimlarindan kacinmanin yollarini ariyor 9jb8KsCn
cinli cip ureticileri abd yaptirimlarindan kacinmanin yollarini ariyor 9jb8KsCn

Çinli Çip Üreticileri, ABD Yaptırımlarından Kaçınmanın Yollarını Arıyor

ABD hükümeti, Ekim ayında yarı iletken ve süper bilgisayar sektörlerine karşı kapsamlı yaptırımlar uygulayarak Çin’i hedef almıştı. Bu adım sonrasında küresel yarı iletken endüstrisinde genel olarak hisse değeri açısından 240 milyar dolarlık kayıp yaşandı. Aradan aylar geçtikçe ABD merkezli şirketlerin yaşadığı gelir kayıpları da netlik kazanıyor. Bir başka önemli detay daha var. Yarı iletken üretim ekipmanları tedarik eden Applied Materials’a göre, Çinli şirketler süreç teknolojilerini yeni kuralları atlatmak amacıyla yeniden elden geçirebilir.

En son ABD ihracat düzenlemeleri, 14nm/16nm ve daha gelişmiş transistörlere sahip mantıksal çipleri, ayrıca 128 veya daha fazla katmana sahip 3D NAND üretimine odaklanıyor. Bunların hepsi için günümüzde yaygın olarak kullanılan oldukça gelişmiş süreç teknolojileri diyebiliriz. Kilit nokta şu ki, bu tür yongalar üretmek için Applied Materials, KLA ve Lam Research gibi ABD şirketlerinin araçlarını kullanmak gerekiyor.

Yeni kurallar kapsamına giren wafer fabrika ekipmanlarını tedarik etmek için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan ihracat lisansı almak gerekiyor. ABD’li şirketler ise SMIC ve YMTC gibi önemli Çinli şirketlere herhangi bir sevkiyatın onaylanmayacağını düşünüyor.

Applied Materials, bazı müşterilerinin yeni düzenlemelerden kaçınmak için süreç teknolojilerini ayarlayabileceğini belirtmiş. Şirket her şeyi açıkça söylemekten kaçınsa da şöyle anlıyoruz: SMIC’in 17nm’lik bir üretim sürecine geçebileceği, YMTC’nin ise çiplerindeki aktif 3D NAND katmanlarının sayısını azaltabileceği söyleniyor.

Örneğin, SMIC 14nm’den 17nm’ye geçiş yaparsa performans ve güç hedeflerine ulaşmak için mevcut tasarımlarını önemli ölçüde değiştirmeleri gerekecek. Ayrıca daha düşük transistör yoğunluğu daha büyük kalıp boyutları anlamına geliyor. Bu da maliyetleri, verimi ve hatta ambalaj boyutlarını etkileyecek.

Büyük bir wafer ekipman üreticisi olan Applied Materials, ABD hükümeti tarafından uygulanan yeni yaptırımların 2023 mali yılında 2.5 milyar dolarlık zarara neden olacağını söylüyor. 2.5 milyar dolarlık bu kayıp ise şirketin %10’luk gelirine tekabül ediyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.