chromeun yeni versiyonunda buyuk bir problem goruldu i9KnWe7T
chromeun yeni versiyonunda buyuk bir problem goruldu i9KnWe7T

Chrome’un Yeni Versiyonunda Büyük Bir Problem Görüldü

2022 yılına girmemize çok kısa bir süre kalmışken herkesin merakla beklediği yeni olaylar giderek daha da yaklaşıyor. Sinema meraklıları yeni filmlerin vizyona girmesini, oyun tutkunları yeni oyunları ve teknoloji takipçileri de son model teknolojik cihazları dört gözle bekliyor. Ancak gelecek yıl herkesi ortak noktada buluşturacak bir gelişme de yaşanacak.

Google, 2022 yılının mart ayında Chrome tarayıcısının yeni versiyonunu yayınlayacak. Uzmanlar, Google Chrome 100 olarak tanıtılan tarayıcının ‘üç haneli’ ilk versiyon olmasından dolayı geçiş sürecinde bazı problemlere sebep olabileceğine işaret ediyor. Elde edilen bilgilere göre bazı internet siteleri yeni tarayıcıda açılmayabilir.

Google, sorunu çözmek için çalışmalara başladı:

İnternet sitelerinin kullanıcılar tarafından açılabilmesi için hangi tarayıcı versiyonunun kullanıldığı saptanması gerekiyor. Yani açmak istediğiniz kaynakların; web içeriği ve kullanıcı arasındaki arayüz olan Kullanıcı Aracısı (User-Agent) tarafından ulaşılabilmesi gerekiyor. Ancak bazı internet siteleri, tarayıcı versiyonlarının yalnızca ilk iki hanesini okuyabiliyor. Bu da Chrome’un ‘100’ versiyonunun bazı internet siteleri tarafından kabul edilmemesine yol açıyor.

Tarayıcının yayınlanan en son versiyonu hala iki haneli olan Chrome 96. Bu da şu anda internet sitelerinin iki haneli olan bu versiyonu tanıyabilmesini sağlıyor. Ancak 100 numaralı versiyonu, yalnızca ilk iki hanesi okunabildiğinden ‘10’ olarak algılanabiliyor. İlk olarak yalnızca birkaç internet sitesinde tespit edilen bu sorunun yeni versiyon yayınlandıktan sonra daha yaygın olabileceğine karar verildi. Bunun üzerine Google da bu problemin üstesinden gelmek için çalışmalara başladığını duyurdu.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.