21.2 C
İstanbul
26 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Carmageddon: Reincarnation – İnceleme

Carmageddon: Reincarnation – İnceleme
Carmageddon: Reincarnation – İnceleme

Araba yarış oyunlarını birçok meraklısı ve oynamaktan zevk duyan oyuncular seviyorlar. Carmageddon: Reincarnation – İnceleme ile buna değineceğim. Malum araba bir tutku ve hali hazırda gerçek hayatta da vazgeçilmezler arasında. Zaten yapılan oyunların da amacı her türlü gerçekliğe yakın geliştirilmeleri değil mi?

Yalnız bazı araba yarışı türleri var ki bu konuda sadece yarış yetmediği gibi yarışın amaçlarını farklı noktalara taşıyan oyunlar çok eski yıllardan, hatta 1990’lardan bu yana mevcut. Tabi Play Station 1 severlerin aklına gelen “Twisted Metal” tür olarak aynı olsa da ondan daha önce yapılmış bir oyun var “Carmageddon”. Bu oyun özellikle daha Pentium bilgisayarların olduğu dönemde çıkmış, birçok oyun sever tarafından kült ve efsane olarak kabul görmüştür.

Carmageddon: Reincarnation - Çok sıra dışı bir oyun
Carmageddon: Reincarnation – Çok sıra dışı bir oyun

Aslında oyun genel itibari ile birçok ülkede şiddet içerdiği için yasaklansa da (Her ne hikmetse oyunu yaptıkları ülkede yasaklanıyor fakat diğer ülkelerde serbest olabiliyor) oyun yasağın da verdiği merakla dünyada dilden dile dolaşıp korsan olarak da olsa bilgisayarlarda yerini buluyor.

Ben de 1990’larda bu oyunu oynamış biri olarak açıkçası bir Left 4 Dead serisinden daha şiddet ve vahşet içerdiğini söyleyemem. Belki de zamanına göre bu çeşit çok fazla olmadığından insanlara şiddet içeriği yüksek geldi, bilinmez. Eski yıllardan 2000 yıllarının ortalarına kadar birçok sürüm çıkartıldı.

Ama 2015 yılında “Carmageddon: Reincarnation” adıyla Stainless Games ve Square Enix Europe yayımcı ve geliştiriciliği ile piyasaya sürüldü. Hatta Steam üzerinde bile mevcutken, şu sıra sanırım Steam’den de kaldırıldı. Sadece bu versiyonun kaldırılması garip.

Carmageddon: Reincarnation - Sıra dışı arabalar
Carmageddon: Reincarnation – Sıra dışı arabalar

Oyunu biraz anlatmam gerekiyor ki sizlerin de aslında sıradan bir yarış arabası oyunu olmadığını anlamanız lazım. Öncelikle iki farklı cinsiyette şoför seçmeniz, sonrasında ise pistte yapacaklarınızı planlamanız lazım. Çünkü sadece tur bitirmek ile oyunu geçeceğinizi düşünüyorsanız bence yanılıyorsunuz. Etrafta diğer arabalar sizlere saldırmakla beraber, toplamanız gereken puanlar da mevcut. Bu puanlar karşılığında hasar alan arabanızı tamir edebiliyorsunuz.

Bu puanları katlamanız için de çevrede ayak altında dolanan insanları ezmeniz gerekiyor. Bazen hediye puanlar için bazı ufak anlık görevler de gelebiliyor. O yüzden dediğim gibi sadece yarışa sıkı sıkıya bağlanmanız sizin bitiş çizgisine rahatça gidebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Carmageddon: Reincarnation - Arabalara bodoslama dalarak parçalayabilirsiniz
Carmageddon: Reincarnation – Arabalara bodoslama dalarak parçalayabilirsiniz

Oyundaki grafikler sıradan ve biraz ağır. Özellikle arabanız çok fazla hasar aldığında üzerindeki kaplamalar çok az parçacıklarla dağılabiliyor. İlk oyunu oynayanlar az çok bilirler ne demek istediğimi. Diğer yandan ise çevre modellemeleri de 2015 yılının teknolojisine göre geride kalmış gibi görünüyor. Yani tatmin edecek seviyede değil.

Oyun atmosferi güzel. Oyunun içindeki Rock müziğinden bozma müzikler sizin adrenalinizi yüksekte tutarak oyunda amacı direk diğer arabaları yok etmeye odaklıyor. Fakat bu durumun dezavantajı ise bir süreden sonra baş ağrısı olarak size dönüş yapması. Çevresel ses ve efektlerde güzel. Oyunda oynanabilirlik güzel lakin arabanın kontrolü biraz ağır ve gıcık açıkçası. Fren yaptığınızda araba saçma sapan bir şekilde kaymaya başlıyor. Bu da dönüşü gösteren beton bloklara her türlü vuracağınızın garantisi oluyor.

Carmageddon: Reincarnation - Araba çeşitliliği gerçekten iyi
Carmageddon: Reincarnation – Araba çeşitliliği gerçekten iyi

Zaten şoförünüzün kullandığı araba ilk başlarda yetenek olarak zayıf olsa da bu tür dönemeçleri bazen ağır hasarla bazen de lastiklerin aşınmasıyla atlatabiliyorsunuz. Bu da fazladan puan kazanmanızın mecburiyetine dönüyor. Fizik motorunda yapılan hatalar ise rakip arabaya çarpmaya başlayacağınız anda bir anlık hamle ile kaçırabiliyorsunuz. Bu da size bazen avcıdan çok av haline gelmenize olanak sağlıyor. Tehlikeli yani.

Carmageddon: Reincarnation - Bulunduğunuz mekanlarda inekler de olacak.
Carmageddon: Reincarnation – Bulunduğunuz mekanlarda inekler de olacak.

Genel anlamda çekişme ve savaş ortamında bir yarış sunan Carmageddon: Reincarnation, sıradan rekabetçi araba yarışlarına oranla çok uç noktada olsa da zaman zaman eğlenmek için bence biçilmiş kaftan. Tabi eski zamanların anıları her baktığımda gözümün önüne gelse de bu bakımdan her türlü eğlence ve oyun zevkini hissettiriyor.

Ama illa odağınız yarış üzerine olacaksa tabi tavsiye etmem. Sonuçta bu oyunun amacı rakiplerinizle yarışmanın yanında yok etmek ve puanlarla da kendinizi koruyarak yarışı bitirebilmek. Ben normal zorluk seviyesinde oynadım, onda bile bazı şeylerde zorladı. Daha üst bir zorluk seviyesine getirdiğinizde siz düşünün.

Eğer eski versiyonlarını oynadıysanız bence kaçırılmayacak bir arşivlik oyun. Ama eski versiyonlarını oynamadıysanız en azından “Twisted Metal” oyunlarının oynanış videolarına göz atın derim. Sonrasında daha net anlarsınız. Seçim sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

American Truck Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Internet Cafe Simulator 2 – İnceleme

GamerAdmin

Lucius – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku