Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme
1

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Ara 24 GamerAdmin  

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Evet biliyorum, çok eski bir oyun Call Of Juarez Gunslinger. Fakat bu oyunla ilgili çok paradoks ve sıkıntılı durumlar var. Sağ ol be Techland!

Oyunu anlatmadan önce bazı şeyleri tam olarak ortaya koymak gerekiyor. İlk çıktığından (2013) bu yana oyunculara kabir azabı yaşattığı gerçeği var.

Techland önce bu oyunu konsola çıkarttı. Sonrasında ise resmen masaüstü bilgisayar oyuncularına hakaret eder gibi konsoldan bilgisayara port etti.

En berbat dönemleriydi port döneminin. Bu oyun severlerin özellikle aç gözlülük yapan firmaların ağına düşen, bilgisayar oyunculuğundan konsola geçenler oyun severler oldu.

Techland ve Yediği Naneler!

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Lakin konsol oyunculuğuna geçenler büyük kazık yediklerini anladılar. Nasıl mı? Bilgisayara 10 TL ye çıkan oyunu o zamanlar 200-300 TL ye konsollara sattılar.

Hem de fiziki kopya olduğu yalanının arkasına sığınarak, oyun severlerin ceplerinden paralarını çalıp, “Oyun bir lükstür” saçmalığını da garnitür olarak kullandılar.

Aradan 5 yıl geçtikten sonra da bu oyun Amazon üzerinden satılmaya devam ettiği halde (tabi ki bilgisayar sürümü, Steam kodsuz) aldıktan sonra ne halt olduysa oyun bir türlü açılmak bilmedi.

Bu oyunun sorunları bitmek bilmediği gibi, Techland’ın yediği naneler sonrasında oyun severlerin kulağına gelmeye başladı; Telif Hakları!

Oyundaki müziklerin ve bazı şeylerin telifleri 5 yıllığına yapılan bir anlaşma ile işleme sokulduğunu bazı kulaktan gelen bilgiler ile gün yüzüne sızdı.

Daha bitmedi! Techland sanki son bir manevra yapar gibi geçen günlerde bu oyunu utanmadı tuttu gitti Steam üzerinden bedavaya işleme açtı!

Bu kadar oyuncu bu oyunlara zamanında yüksek ücret öderken şimdi ne oldu da bedava yaptılar sizce? Yıllardır güncelleme gelmemesine rağmen hemde! (Son gelen güncelleme tarihi: 16 Ocak 2014!)

Neyse gelelim biz yine de bu oldukça eski olan oyunun incelemesine. Yani bir skandallar silsilesi içerisinde bu inceleme ne kadar sizi tatmin eder orası da şüpheli.

Call Of Juarez Gunslinger – Grafikler

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Call Of Juarez Gunslinger – İnceleme

Oyunun grafikleri sanırım Chrome 5 Engine tarzında çizgi film görüntüsü şeklinde. Hani şu Tell Tale Games’in The Walking Dead serisindeki gibi.

Tabi oynanışı öyle olmasa da yeni nesil ekran kartlarında sıkıntısız oynamanız söz konusu. Ekran kartı ile ilgili bir hata yok görünmekte.

Eskiden ise şu düello kısmında oyun grafiksel anlamda size silahı çekme zamanlamasında hata verdiriyordu ve siz düşmanı vuramıyordunuz.

Şimdi ise bu hatadan eser yok ama oyundaki fare imlecinin yavaşlığı sizi kanser edecek durumda. O yüzden oyuna ilk başladığınızda bunun ayarını yapın.

Call Of Juarez Gunslinger – Oynanabilirlik

Oynanabilirlik

Oynanabilirlik

Kontroller konusunda sıkıntı yukarıda anlattığım gibi farenin imleç hızı haricinde pek bir problem yok. Tabi bunu şu zamanda söyleyebiliyorum.

Konsollarda nasıldı bilemem ama çıktığı zamanda bilgisayar ortamında kontroller rezalet bir durumdaydı, bunun sebebi tabi ki port edilmesindendi.

Günümüzde ise böyle bir problem yok gözüküyor. Lakin kafama takılan bir olay var, bu oyun 4K çözünürlükte oynanabilirken neden 2K çözünürlük yok?

Call Of Juarez Gunslinger – Atmosfer

Atmosfer

Atmosfer

Zaten oyunun geçtiği dönemi biliyorsunuz; Vahşi Batı. O dönemleri müzikleri ve diyaloglarıyla size aktarıyor.

Tabi sadece bu kadar, bunun dışına çıkmıyor. Birincil şahıs kamerası olan oyunlardan üçüncül şahıs kamerası oyun performansı beklenemez sonuçta.

Demek istediğim ilk çıktığı dönemde Vahşi Batı trendi vardı oyunlarda ve bazıları “RDR” oyununu bilgisayarda oynayamadığı için bu oyunu seçiyordu.

Call Of Juarez Gunslinger – Genel Bakış

Genel Bakış

Genel Bakış

Genel olarak bakarsak oyun çıtır çerezlik bir kategoride. Yani alıp çok heyecanlanacağınız bir yapısı yok. Vereceğiniz parayla orantısız.

Evet fiyatı şu an 60 TL civarında olsa da bence çıkış yılına göre bu parayı hak etmiyor. Bir de kısa bir süre önce bedava verildiğini de hesaba katın.

Vahşi Batı konseptinde eğer ki sağlam bir hikâye yoksa zaten hepsi üçüncü sınıf Amerikan filmlerinden farksız oluyor.

Sonuç

Sonuç

Sonuç

Bana sorarsanız indirime girdiğinde 20’li fiyatlardan alınabilir. Aksi halde gereksiz, çünkü döneminin dışında size verecek bir şeyi yok.

Bu kadar umutsuz musun diye soranlara evet diyeceğim. Tarihinden sonra oynanan çok az oyun bu kadar umutsuz vakalardandır.

Tabi yine seçim sizin, hızlıca oynayıp kütüphaneye kaldırabilirsiniz, isterseniz de hak etmediğini düşünerek hiç dokunmazsınız.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.