Bully : Scholarship Edition İnceleme
0

Bully : Scholarship Edition İnceleme

Kas 19 GamerAdmin  
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Sistem
  • Zorluk
  • Atmosfer

Bully : Scholarship Edition İnceleme

Bully : Scholarship Edition İnceleme

Bully : Scholarship Edition : Baş karakterimiz Jimmy Hopkins ve Kız arkadaşı.

Ülkemiz eğitim sistemi olarak malum çok daha farklı bir yaşantı ile okullarımızda bize sunuluyor. Bully : Scholarship Edition İnceleme yazımla oyuna değineceğim.

Yani öyle ki Avrupa’da okuyan bir çocuğun yaşadıkları ve yaşayacakları konusunda ülkemiz arasındakiler ile çok büyük farklar var. Ama genelde bir kısım özense de o yaşamlara, ülkemizdeki sistemin gerçekten yaşam konusundaki kontrolüne bakınca da şükrediyor.

Zaten öğrenci iseniz bunu öğrenciliğinizle anlamak mümkün değil. Malum yaşayan o anlık zorluğu atlattıktan sonra bunu daha iyi anlıyor.

Bully : Scholarship Edition İnceleme

Bully : Scholarship Edition : Bu elemanda her türlü fırlamalık var!

Yalnız özenmeden önce bilmemiz gerekenler de yok değil. Emin olun okullardaki güvenlik, yaşamdaki kolaylık-zorluk kavramı ülkemizde daha iyi. Çünkü lise eğitimine kadar her şeyi öğrenmiş olmamız, Avrupa ülkelerindeki teorik öğretiye nazaran daha iyi.

Orada profesyonel sistem ne yazık ki Fakülte eğitimi ile başlıyor. Bizde ise eğer ki mesleki bir lisede veyahut okuduğunuz okul ile ilgili bir bölümde Fakülte eğitimine daha hazırlıklı olarak başlıyor oluyoruz. Fakat Avrupa’da ne yazık ki böyle değil. Onlar teorik eğitimleri aldıkları sürede ne yazık ki uygulama konusunda motivasyon ve tecrübeleri olmadığından bir çoğu neredeyse geride kalıyor. Evet bu doğru.

Bully : Scholarship Edition İnceleme

Bully : Scholarship Edition : Öğretmenlerle ilgili olan sorunlar büyür bu veletle!

Şimdi bu kadar şeyi neden anlattığımı soracaksınız. Malum oyun bir okulda geçiyor ve tarihimizde en haylaz okul grubunu sadece Hababam Sınıfı’nda görmüştük. Orada bile haylazlık bir yere kadar olmakta hatta karşılığında da hem insanlıktan, hem de hayattan güzel dersler çıkartmalarına neden oluyordu. Fakat bu oyunda ve Avrupa’daki bir çok okulda olan durumla neredeyse bu anlattığım Hababam Sınıfı örneğinden bir tek bir kırıntı dahi yok. Orada haylazlık, birilerinden bir şey öğrenme ya da bir şeyler öğretme adına olmuyor. Her daim bir güç kavgası, güç gösterisi mevcut. Tabi çocukların ailevi yetiştiriciliğinin de bunda büyük bir etkisi var.

Bully : Scholarship Edition İnceleme

Bully : Scholarship Edition : Birisi ders mi dedi ?

Oyundaki baş karakterimiz Jimmy Hopkins’de işte bu anlattıklarımızdan nasibini almış adeta fırlama bir öğrenci. Aslında ailesinin yatılı olarak gönderdiği Bullwoth Yatılı okulundaki hayatını ele alıyor. Bu okul asla bildiğiniz o askeri tipteki, fırlamaların gönderilen sonrasında adam olmasını öğrenmesi için yerleştirilen türlerden değil. Tabi karma olan okulda kızlar ve erkekler açısından da yurtlara ayrılmış iki bölüm var. Burada da eğer ki birine katılmayacaksanız, birilerini kendinize katmalısınız olan o Afrika’daki Serengeti kurallarını burada görüyor olacaksınız. Sonuçta gücünüz varsa, sözünüz de var demektir mantığı ile oyun ilerlemekte. Hatta oyunun grafiklerine de baktığımızda, Rockstar Games’in bir diğer oyunu olan GTA: San Andreas’a çok benziyor diyebiliriz. Ama unutmayın, karakteriniz bir öğrenci ve sizde okulda kalmamak için en azından derslere girip yüksek notlar almalı, size karşı düşman kesilenlere karşı savaşmalı, sözünüzü herkese kabul ettirmelisiniz.

Yan bakan varsa yandı!

Yan bakan varsa yandı!

Oyunda farklı özellikler ve haritadaki gizli ekipmanlar mevcut. Adeta GTA’daki gibi. Ama oyuna daldığınızda, bir yandan kendinizi öğrenci olarak görüp, diğer yandan da fırlamalığın en büyük zirvesinde olduğunuzu açıkçası bariz bir şekilde hissedeceksiniz. Bu konuda güzel bir harman yapmış Rockstar Games. Bu konuda türünün neredeyse tek örneği Bully : Scholarship Edition.

Bu adam ve müzik dersi. Yapmayın!

Bu adam ve müzik dersi. Yapmayın!

Eğer ki okul ile fırlamalık arasındaki çizgiyi Avrupalı gözünden görmek, onların hayatlarındaki sistemiyle yaşam ile savaş arasındaki çabayı da nasıl geliştiği konusunda bir fikriniz olması açısından kaçırılmayacak bir oyun diyebilirim. Arşivinizde olmazsa olmazlardan biri olacak Bully: Scholarship Edition.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.