Bin öğrenci ‘İstikbal göklerdedir’ yazdı, Göktürk-1 700 kilometre yukarıdan fotoğrafladı

GUHEM, 4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası’nda Nizam Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile birlikte tarihi bir çalışmaya imza attı.

Bini aşkın öğrenci Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözünü GUHEM’in bahçesinde oluşturdu. Yazının oluşturulmasının ardından Keşif Uydu Komutanlığı kontrolündeki Göktürk-1 uydusu yaklaşık 700 kilometre yukarıdan çektiği fotoğrafla bu anı ölümsüzleştirdi.

GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, Dünya Uzay Haftası’nı anlamlı bir çalışma ile taçlandırdıklarını söyledi.

Mirahmetoğlu, “Dünya Uzay Haftası 4 Ekim 1957 tarihinde insan yapımı ilk uydu Sputnik-1’in uzaya başarıyla gönderilmesi anısına kutlanıyor. Biz de bu haftayı GUHEM’e yakışır bir şekilde kutladık ve uzay ile ilgili birçok faaliyet yaptık. Bu haftayı sonlandırırken binin üzerinde öğrenci arkadaşımızla beraber Atatürk’ün güzel sözü ‘İstikbal Göklerdedir’ yazdık. Yaklaşık 700 kilometre yukarıdan Göktürk-1 uydumuz da bu anın görüntüsünü çekti. Milli Savunma Bakanlığı desteğiyle Keşif Uydu Komutanlığı tarafından özel bir çalışma ile bu görüntüyü elde ediyoruz” dedi.

Daha önce GUHEM’e okuluyla birlikte gelip çok beğendiğini dile getiren 6. sınıf öğrencisi Miray Öztürk, bugünkü etkinliğin bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Etkinliğe katılan öğrencilerden Muhammed Fatih Sera ise, “Bugün okulumdaki tüm arkadaşlarımla beraber Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ sözünü GUHEM’in bahçesine yazdık. Uzayda yer alan uydu bizim fotoğrafımızı çekti. İlk defa böyle bir etkinlikte yer alıyorum. Bu yüzden çok mutluyum. Benim için çok güzel bir anı oldu” diye konuştu.

GÖKTÜRK-1 2016 TARİHİNDE FIRLATILDI

Dünya üzerinde herhangi bir bölgeden coğrafi kısıtlama olmaksızın görüntü alabilen Göktürk-1 uydusu, Avrupa Uzay Ajansı’na ait VEGA fırlatma sistemi ile Fransız Guyanası’ndan 5 Aralık 2016 tarihinde fırlatılmıştı.

Altı yıldır uzaydaki gözümüz olan Göktürk-1, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Keşif Uydu Komutanlığı tarafından kontrol ediliyor. Dünya etrafında yaklaşık 90 dakikada bir turunu tamamlayan uydu, 0.5 metre çözünürlüklü görüntü çekebiliyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.