16.5 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Back 4 Blood – İnceleme

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Yaşadığımız dönemde pandemi süreci hep oyun firmalarının başının belası olmuştur. Bu da bir anlamda oyunlar konusunda emek işçisi olan insanların her zaman zorlanması ve stres içerisinde tedirgin bir hayat yaşamalarına olanak sağlar. Bu durum ise gerçekten birçok oyun yapımcısı ve yayıncısı konusunda bu bir kaos oluşturdu. Özellikle de 2021 yılında daha çok hissedildi bu durum. Back 4 Blood – İnceleme ile buna değineceğim.

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Bazı firmalar bu durumda zarar gördülerse de bu durumu fırsata çeviren firmalarda oldu. Bunlardan biri de Turtle Rock Studios. Uzunca çabalarını pandemi bahanesinin arkasına sığınmadan zamanında çıkartmayı başardılar. Tabi arkalarına da Warner Bros. Games firmasını almış olsalar da zamanlamaları ve yaptıkları son oyun olan Back 4 Blood bir rekabet ortamının üzerinde zorlanan ve bir bakıma kartelleşen kabuğu kırmaya cesareti ile taşın altına bedenini koymuş durumda.

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Tabi bu bahsettiğim rekabetteki kartelleşmeyi oluşturan Valve ve Left 4 Dead oyun serisi ile yıllardır tahtı sallanamamıştı. İşte bunu değiştirmeyi amaçlayan, eski Left 4 Dead oyununun geliştirilmesinde yer alan çalışanlar, şimdi kendilerini aşmak için Back 4 Blood ile sahneye 12 Ekim 2021 tarihinde oyunlarını çıkarttılar.

Back 4 Blood Değişimin Kendisi mi?

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Oyun Left 4 Dead’deki gibi FPS, yani First Person Shooter olarak bir oyun deneyimi sağlıyor. Fakat çok karmaşık bir hikayesi, çok farklı yaratık çeşitliliği sunuyor. Tabi bu yaratıkların hareket alanları neredeyse Left 4 Dead oyunundaki yaratıklara çok benziyor. Genel olarak yaratık olarak mekanik olarak Left 4 Dead’e benzese de çok değişik mekanlar ve aksiyon mevcut.

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Ne kadar mekanik olarak bunu fark etseniz de oyun içerisinde birçok şey değişik demek doğru olur. Oyun içerisinde bir bakıma Counter Strike’daki satın alma mantığı, hatta oyun içerisinde kart karşılığında özelliklerin edinimi, bazı bölümlere göre zorluk kartları gibi çok daha dinamik, çok daha bağlayıcı etkilerle bezenmiş. Bu açıdan Left 4 Dead’de eksik olan tarafları güzel bir şekilde değiştirip geliştirmişler.

Back 4 Blood Grafikler

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Oyundaki grafikler Earthfall adlı oyundakine çok benziyor. Yani 4 kişi olarak oynayacağınız bir oyunda yaratıkların gelme sıklığı, etrafın birden kaosa bürünmesi ile Earthfall oyununa benzetmemek elde değil. Tabi Earthfall oyununda uzaylılar bolca vardı, fakat Back 4 Blood oyununda zombi ve daha farklı yaratıklar olsa da birden baskın yediğiniz ortamda grafiksel olarak zorlanacağınızı sanmıyorum.

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Bilirsiniz genelde çok fazla düşman ile karşılaştığınızda ekran kartları anlık olarak birden fazla hesaplama konusunda ağır kalabiliyorlar, hatta bu durumda oyunda hatalar bile olmakta. Lakin Back 4 Blood oyununda böyle bir durum söz konusu değil. En fazla olsa internet kaynaklı sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Back 4 Blood Oynanabilirlik

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Left 4 Dead oynanış biçimi çok basit ve mobildi. Back 4 Blood oyununda ise bu iş biraz daha karmaşık, ergonomik olarak sizi sıkıntıya sokmasa da kaos ortamında hızlıca hareket etmeniz gerektiğini fazlasıyla hissettiriyor. Tabi Left 4 Dead oyununda en fazla 4-5 ana noktaya sizi odaklıyordu, yalnız Back 4 Blood oyununda tek başınıza kaldığınızda ilerlemeniz imkânsız gibi bir şey. Çünkü böyle bir durumda en azından 2 oyuncu hayatta olmalı. Left 4 Dead’deki gibi farenin sağ tuşu ile kurtulmanız imkânsız.

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Bu da birden fazla oyuncunun takım çalışmasının olması sadece kısıtlı etki alanı veriyor. Hem kendinizi yakın tutmalı hem de takım arkadaşlarınızın hayatta kalması için elinizden geleni yapmalısınız ki ancak bölümü tamamlayabilesiniz. Bu anlamda daha kompleks bir oyun Back 4 Blood. O sebeple algınızı çok fazla açık tutmanız gerekli ki oyunda bölüm geçip tecrübe puanlarınızı alabilesiniz.

Back 4 Blood Sistem Gereksinimleri

Back 4 Blood
Back 4 Blood

Burada açıklamam gerekir ki oyun sizi tek başınıza bir hikâye ortamına (Left 4 Dead deki gibi botlarla) sokmuyor. En az iki oyuncu ile oyunu çevirim içi oynamak zorundasınız. Ya da açık olan sunuculara bağlanıp orada oyun zevkini çıkartabilirsiniz. Bu da bir bakıma oyunu alıp istediğinizde tek başınıza bir maceraya atılamayacağınızı gösteriyor. Çok büyük bir kayıp.

Bilgi Merkezi
Bilgi Merkezi

Minimum sistem gereksinimlerine baktığınızda Intel Core i5-6600 (3.3 Ghz) ya da Amd Ryzen 5 2600 (3.4 Ghz) bir işlemci, 8 GB Ram, Nvidia GTX 1050 Ti ya da Amd Radeon RX 570 bir ekran kartı (DX 12 Destekli), 40 GB HDD boş alanı ve geniş bant internet bağlantısı.

İsteğe Bağlı Görevler
İsteğe Bağlı Görevler

Maksimum gereksinimlere gelirsek, Intel Core i5-8400 (2.8 Ghz) ya da Amd Ryzen 7 1800X (3.6 Ghz), 12 GB Ram, Nvidia GTX 970 ya da Amd Radeon RX 590 (DX 12 Destekli), 40 GB HDD boş alanı. Genel olarak orta düzeyde diyebileceğimiz sistem gereksinimleri var. Fakat internet bağlantısı sisteminiz ne kadar iyi olsa da büyük bir etken olacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Çünkü en azından Left 4 Dead oyununun sunucuları daha eski olduğu için, günümüz internet teknolojisi daha iyi olduğu için sıkıntı olmuyordu çok fazla. Ama yeni sunucular ve neredeyse aynı teknolojiyi kullanan internet bağlantısında neler olur kim bilir.

Back 4 Blood Genel Bakış

Bölge Haritası
Bölge Haritası

Genel olarak oyun güzel gözüküyor. Ah şu tek kişilik oynanabilme özelliği de olsaydı en azından insanlar hikâyeyi hazmettikten sonra daha da geliştirebilirlerdi kendilerini. Fakat burada amaç çapraz platformlar da dahil çevirim içi bir ortamda oyun severleri buluşturmak. Bu aslında oyunculara bırakılacak bir durum olması gerekirdi, çünkü herkes her zaman internete bağlanamayabiliyor. Bu büyük bir eksisi oyunun.

Muhafızlar
Muhafızlar

Tabi çevrimiçi olmasının diğer bir sebebi ise korsan oyunların önüne geçmek. Sonuçta en hızlı şekilde güncel tutulabilen oyun skalası bu türdür. Çevrimiçi oyunlar fiyatları fahiş olmadığı sürece hep alınıp orijinal olarak oynanır. Lakin sadece Steam platformu üzerindeki fiyatına bakıp, “Annual Pass” adındaki indirilebilir içeriğin fiyatıyla kıyasladığımda (Deluxe veya Ultimate paketi değil, standart oyunla kıyasım) birileri sanırım oyuncuları salak yerine koymaya çalışıyor.

Antrenman Sahası
Antrenman Sahası

Yani o kadar çok içerik üretirsin ki (Payday 2 gibi) hepsini tek tek almak yerine bu indirilebilir içerik paketi ile tek seferde hepsini alırsın. Bu mantıklı ve oyuncuyu uğraştırmayan temiz bir satın alım olur. Ama oyun ile indirilebilir içerik arasında 5.50 TL fark olunca insan oyundan soğuyor. Açıkçası bu Turtle Rock Studios’un suçu değil de Warner Bros. Games’in aç gözlülüğü olarak görebiliriz.

Back 4 Blood Tavsiye

Misafirler
Misafirler

Oyunun fiyatı 250-400 TL arasında Steam üzerinde satılıyor. Şu sıra %30 indirimle 174.30-279.30 TL arasında değişiyor. Çok yüksek bir fiyat olduğunu söylemem gerekiyor. Tavsiyem en az %50 ya da %75 civarında bir indirim olduğunda kaçırmamanız. Çünkü oyun bu kadar yüksek fiyatı hak etmiyor. Eğer sadece sunucu kirası gibi şeyleri de oyuncudan alıp buna göre yansıtıyorlarsa gerçekten yazık. Sonuçta oyuncular çevrimiçi olsun diye kimsenin kafasına silah dayamadı değil mi?

Kum Torbası İdmanı
Kum Torbası İdmanı

Oyunu arkadaşlarınızla oynayıp güzel zaman geçirebilirsiniz. Lakin dediğim gibi Back 4 Blood fiyatıyla fahiş, oynanış açısından zevk veren bir oyun. Tabi birden fazla oyuncu ile oynamak zorunda kalmak da büyük eksilerinden. Bir de oyuncu ile oyuncu savaşları da mevcutmuş. Şu çevrimiçi tokatlama mantığını bırakması lazım firmalar. Kimse para verim karşısındaki düşmanından daha güçlü olmak istemez. Sonuçta adil olmayan, hatta oyuncunun cebindeki parasını dolaylı olarak çalan bir mantık bu. Seçim yine de sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Left 4 Dead 2 – İnceleme

GamerAdmin

Dread Out – İnceleme

GamerAdmin

Hacker Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku