Ay’da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?
0

Ay’da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

Oca 02 GamerAdmin  

Her geçen yıl evrenin derinliklerindeki gizemlerin çözülmesi için bir dizi uzay görevleri gerçekleştiriliyor. Bunlardan bazıları başarıyla tamamlanırken bazılarıysa amacına ulaşılamadan sonuçlanıyor. Sadece 2021 yılında bile birçok uzay görevi teknik aksaklıklar nedeniyle başarılı olamadı. Ancak bu başarısızlıklar da gelecekteki başarılı görevlerin önünü açıyor.

Ay'da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

Ay’da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

Uzay görevlerinin geliştirilmesinde ve uzay araştırmalarında son derece faydalı olabilecek şeylerden biri de Ay’da bir uzay istasyonu inşa etmek olabilir. Ancak şimdiye kadar yalnızca birkaç kez ziyaret edilebilen Ay’da herhangi bir yapı inşa etmek o kadar da kolay değil. Ay’a neden uzay istasyonu inşa edilemediği sorusuna The Conversation’da Meraklı Çocuklar serisinin bir parçası olarak yayınlanan makaleye göre cevap aradık.

Neden Ay’a Gidemiyoruz?

Ay’da bir uzay istasyonu inşa edilmemesinin en önemli nedeni olarak karşımıza Ay’a çok sık insan gönderilememesi çıkıyor. Zira şimdiye kadar yalnızca 12 astronot Ay’a gönderilebildi. Bu ziyaretler de 1969 ve 1972 yılları arasında gerçekleşen Apollo görevleriyle gerçekleşti. Astronotları Ay’a ulaştırılan roket, Satürn V adlı son derece güçlü bir roketti. Günümüzde de bu rokete eş değer roketler yeniden üretilmeye başlandı.

Ay'da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

Ay’da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

NASA’nın önümüzdeki yıllarda astronotlarını Ay’a götürmek için planladığı bazı görevler için SpaceX astronotların ağırlığını taşıyabilen, daha gelişmiş roketler geliştirmek üzere çalışıyor. Hiç şüphesiz ki Ay’da uzay istasyonu inşa etmek, gelecekteki uzay görevlerinde son derece faydalı olacak. Fakat şu anki uzay teknolojisi dikkate alındığında bu tarz bir istasyonun kurulması mümkün gözükmüyor.

Ay’a Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

Ay’a kısa süreli ziyaretler bile bu kadar zorluyken Ay’da bir uzay istasyonu inşa etmek ise pek çok nedenle oldukça zor. Ay’daki bir uzay istasyonunun oluşturulması, tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu gibi; Dünya’da parçalar halinde inşa edilen parçaların, Ay’a taşınması ve orada birleştirilmesiyle gerçekleştirilebilir.

Ay'da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

Ay’da Neden Uzay İstasyonu Kurulmuyor?

Fakat Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’dan yalnızca 400 kilometre (250 mil), Ay ise Dünya’dan yaklaşık 384 bin kilometre (230.000 mil) uzaklıkta yer alıyor. Ay’a yapılacak her yolculuk günlerce sürecek ve oldukça fazla yakıta ihtiyaç duyulacak. Bu da evreni keşfetmeye çalışırken Dünya’mızın karşı karşıya kaldığı iklim krizini tetikleyeceği düşünülüyor.

Ay’ın yüzeyindeki malzemelerin kullanılması ya da bu istasyondaki gıda ve güç kaynaklarına duyulan ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda ise alternatif yöntemler düşünülüyor. Tüm ihtiyaçlar ve olasılıklar dikkate alındığında ayın yüzeyinde bir tabana ihtiyaç duyulmadığı sonucuna varılmış olacak ki NASA önümüzdeki yıllarda ayın yörüngesine bir uydu inşa etmeyi planlıyor. Ay’ın yüzeyindeki yoğun yer çekimi dikkate alındığında ise Ay’ın yörüngesine bir uydu inşa edilmesi roketlerin duyduğu yakıt ihtiyacının önüne geçebilir.

Bu nedenle de en azından şimdiki uzay teknolojileriyle Ay‘da bir uzay istasyonun kurmak yerine Ay‘ın yörüngesine bir uydu yerleştirmek daha işlevsel olabilir.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.