ayaneo next oyun konsolu yeni amd cekirdekleriyle gelecek zivDAqL2
ayaneo next oyun konsolu yeni amd cekirdekleriyle gelecek zivDAqL2

AYANEO Next Oyun Konsolu, Yeni AMD Çekirdekleriyle Gelecek

Taşınabilir oyun konsolları 2021 yılında büyük ilgi gördü ve Steam Deck de dahil olmak üzere piyasaya yeni ürünler çıkmaya devam ediyor. Bu tür konsollar AMD Vega veya Intel Xe grafikleriyle birlikte çoğu kullanıcı için yeterli oyun performansı sunabiliyor. Şimdiki konumuz ise AYANEO oyun konsolları.

AYA Neo, bu yılın başlarında AMD Ryzen 7 4800H 8 çekirdekli CPU kullanan Neo 2021 PRO konsolunu tanıttı. Avuç içi konsol, orijinal modelden daha fazla çekirdeğe sahip olsa da (Ryzen 4 4600H 6 çekirdekli CPU) GPU performansı hala neredeyse aynıydı. Şimdi GPU birimleri için AMD Vega mikro mimarisi yerine gelişmiş RDNA 2 mimarisi kullanılacak.

AMD CES 2022 etkinliğinde yalnızca 6nm Zen 3+ çekirdeklerini değil, aynı zamanda RDNA2 grafiklerini de içerecek olan “Rembrandt” kod adlı Ryzen 6000 serisi APU’larını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hatırlarsanız Steam Deck’in “Van Gogh/Aeirth” APU’su de benzer özellikler taşıyordu.

AYA Neo bu konsolun ‘Cezanne’ veya ‘Rembrandt’ üzerine kurulu olup olmayacağını doğrulamadı. Şirketin mevcut konsolu ise zaten Steam Deck’in yanı sıra Intel Tiger Lake CPU’lara dayalı One X oyuncu konsolu ile güçlü bir rekabet içinde.

Paylaşılan Tweet‘e göre AYANEO Next, Ryzen 6000 serisinin duyurulacağı AMD 4 Ocak basın toplantısından daha erken tarihte, 28 Aralık’ta duyurulacak.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.