Ay’a yolculuk projesinde ilk adım gerçekleştirildi!
0

Ay’a yolculuk projesinde ilk adım gerçekleştirildi!

Paylaş

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), insanoğlunu Ay’a gönderme hedefini taşıyan uzun soluklu projesi Artemis, birçok sorunla boğuşmasına rağmen planlandığı gibi devam ediyor. 3 etaptan oluşan projenin ilk adımı gerçekleşti.

Artemis 1, ısı kalkanı sorununa rağmen tamamlandı

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasındaki Orion uzay aracı, Ay görevinin ilk adımı için 16 Kasım’da 97 metre yüksekliğindeki SLS roketi ile uzaya gönderildi. Geçtiğimiz haftalarda ay yörüngesine oturan uzay aracı, beklenen görevleri yerine getirdi.

NASA’nın SLS programının yöneticisi John Honeycutt, performansa ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı;

SLS’den olağanüstü performans görmeye devam ettik ve olağanüstü bir iş çıkardı, tüm beklentilerimizi karşıladı ve aslında çoğunu aştı. Uçuş sonrası veri analizi, SLS’nin hazır olduğunu göstermeye devam ediyor. mürettebatlı Artemis görevleri için her şey hazır.

Ay üzerindeki büyük projelerin ilk adımı olarak görülen Artemis 1, fırlatılışından bugüne dek birçok sorunu geride bıraktı. Defalarca ertelenmeye maruz kalan proje, Ay yörüngesinde de ısı kalkanı sorunu yaşadı. Ancak yetkililer gözlemlenen sorunların sıradaki misyon olan Artemis 2 için oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

NASA, Artemis II görevinde yer alacak dört kişilik ekibini 2023’ün başlarında duyuracak. Artemis II, 1972’de Apollo programının sona ermesinden bu yana ilk insanlı Ay inişine ve sonunda Ay’da kalıcı bir NASA varlığına zemin hazırlayacak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın