astronotlar farkli bir gezegene inis uygulamasi yapacak 8Df6sctV
astronotlar farkli bir gezegene inis uygulamasi yapacak 8Df6sctV

Astronotlar ‘Farklı Bir Gezegene İniş Uygulaması’ Yapacak

Uzay yolculuklarında kullandığımız teknolojilerin bize ne kadar hız ve menzil verdiği belli. Güneş Sistemi’ndeki gezegenlere inceleme için araçlar göndersek de insanlı görevlerle henüz buralara gitmiyoruz. Bir astronotun görevden dönerken “2 dakika da Mars’a uğrayayım” gibi bir cümle kurması söz konusu değil. Ancak bu bir gün mümkün olduğunda bu konsepte alışmış olsak iyi olur.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) bir mürettebat, gelecekte karşılaşabileceğimiz bu tarz spontane durumlara hazırlıklı olmak amacıyla bir denemeye tabii tutulacak. Yörüngeden Dünya’ya dönen ekip, sanki başka gezegene iniyor gibi Dünya’da herhangi bir yere iniş yapıp orada birkaç gün kalacak.

Yardım almadan kamp yapacaklar

Rusya Bilimler Akademisi Tıbbi ve Biyolojik Sorunlar Enstitüsü Müdür Yardımcısı Oleg Kotov, yakın zamanda yaptığı basın açıklamasında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’ya dönüş yapacak bir mürettebatın farklı bir gezegene iniş uygulamasının denenmesi amacıyla Dünya’da indikleri yerde kalacaklarını açıkladı.

Kotov’un “Mürettebatın Dünya’ya dönüşünden sonra iniş kapsülünün yakınında bir veya iki gün geçirmesi planlanıyor. Yani oraya kurtarma ekipleri yollanmayacak, fakat onlar adeta bir gezegenin yüzeyine iniş yapmışçasına bazı ekipmanlar tedarik edilecek” sözleriyle açıkladığı alıştırma ilk kez gerçekleştirilmeyecek. 2017’de benzer bir deney yapıldı ve 17 gün sürdü. 2019 yılında da mart ve temmuz ayları arasında dört aylık bir deney yapıldı. Bu deneyler sayesinde iletişimde gecikmelerin yaşanabileceği Mars görevinde astronotların ihtiyaç duyabileceği şeyler ve eksiklikler saptanacak.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.