Araştırma Köpekler Günde Kaç Kez Beslenmeli?
0

Araştırma Köpekler Günde Kaç Kez Beslenmeli?

May 03 GamerAdmin  

Köpekler, türü, yaşı ve sağlık durumu gibi pek çok dış ve iç etmene göre farklı şekillerde beslenmek zorunda olabiliyorlar. Bununla birlikte köpeklerin bir öğününün porsiyonu da yine pek çok şeye göre çeşitlilik gösterebiliyor. Peki bunların yanında bir köpek, bir gün içinde ne sıklıkla besin almalı? Bu konuda genel görüş günde 2 kez olsa da, yapılan yeni bir araştırma bu konuyu yeniden irdeledi.

Araştırma Köpekler Günde Kaç Kez Beslenmeli?

Araştırma Köpekler Günde Kaç Kez Beslenmeli?

Arizona Üniversitesi’ndeki bilim insanlarından oluşan ekibin gerçekleştirdiği araştırma, ortaya ilginç ve güncel önerileri bozan bir sonuç çıkardı. Toplam 10 bin köpeğin katılımıyla gerçekleşen araştırma, günde yalnızca bir öğün beslenen yetişkin köpeklerin, birden fazla beslenen yetişkin köpeklerden daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Günde Bir Kez Beslenen Köpeklerin Daha Sağlıklı Olduğu Tespit Edildi

Araştırma ekibinin başındaki isim olan Emily Bray, yaptıkları çalışmayla günde bir kez beslenen köpeklerin bilişsel işlev bozukluğu ölçeğinde daha düşük puanlara sahip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte bu köpeklerde mide-bağırsak, diş, ortopedik, böbrek-idrar ve karaciğer-pankreas bozukluklarına sahip olma riskinin de düştüğü gözlemlendi.

Araştırma Köpekler Günde Kaç Kez Beslenmeli?

Araştırma Köpekler Günde Kaç Kez Beslenmeli?

Dog Aging Project’ projesi kapsamında yapılan çalışmada tüm veriler, köpeklerin sahipleri tarafından elle sağlandı. Bununla birlikte araştırmacılar, çalışmadan çıkan sonucun yalnızca ilişki temelli olduğunu, nedensellik göstermediğini de vurguladı. Yani köpek sahiplerine sadece bu araştırmadan yola çıkarak doğrudan hareket etmemeleri gerektiğini söyledi.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.