Android 14 Geliştirici Önizlemesi Yayınlandı
0

Android 14 Geliştirici Önizlemesi Yayınlandı

Şub 10 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Google, Android 14’ün ilk geliştirici önizlemesini yayınladı ve işletim sisteminin sonraki sürümüne ilk kez göz atmamızı sağladı. Tasarımsal olarak NASA’nın uzay görevlerinden esinlenilmiş bir logo tasarımı kullanılmış. Android 14, optimum kaynak tüketimi ve gelişmiş pil ömrü sağlamak için arka plan işlemlerini optimize etmeye odaklanacak.


Yeni işletim sistemi tabletler ve katlanabilir cihazlar düşünülerek hazırlandı. Google, Android 14’ün “Tabletleri ve katlanabilir form faktörlerini desteklemek için Android 12L ve 13’te yapılan çalışmaların üzerine inşa edildiğini” söylüyor. Yani büyük ekranlı cihazlarda daha fazla optimizasyon bekliyoruz.

Güvenlik konusu her yeni Android sürümünde önemli bir faktör olarak öne çıkıyordu. Android 14’te ise eski Android uygulamalarının yüklenmesi engelleniyor. Daha spesifik konuşmak gerekirse; Android 14, Android 6’ya karşılık gelen 23. seviyeden daha düşük bir targetSDKVersion’a sahip uygulamaları yüklemenize izin vermeyecek.


Android 14 ile birlikteyazı tipi ölçeklendirme özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar sistem yazı tiplerini %200’e kadar ölçeklendirebiliyor. Ayrıca “Material You” tasarımında görülen yeni kişiselleştirme seçenekleri de yeni sürümle geliyor.

Geliştirici önizlemesinin 2. sürümünün Mart ayında yayınlanması planlanıyor. 2. sürümün ardından Ağustos ya da eylül ayında nihai sürümün çıkmasını bekliyoruz. Peki siz Android 14 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın