16.5 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

American Truck Simulator – İnceleme

American Truck Simulator – İnceleme
American Truck Simulator – İnceleme

Bildiğiniz üzere simülasyon oyunları son 4-5 yılda piyasada çoğalmaya başladı. American Truck Simulator – İnceleme yazımda değineceğim. Özellikle farklı alanları kapsayan ve sadece oyunların hikâye içermeden de oyunculara öğretebildikleri çok şey olabileceğini ispat edercesine oyuncuların keyifle oynadığı oyunlar haline geldiler. Böylelikle de son popülerlikte ayrı bir yer aldı simülasyon oyunları. Aslında çok da güzel ve insanlara yararlı olduklarını inkâr edemeyiz.

İlk zamanlarda ise bazı meslek grupları konusunda simülasyon oyunları çıkartıldı. Sonrasında bu deneyimi analiz eden firmalar oyunun kontrolünü oyuncuya bırakarak bu oyunlardan daha fazla keyif almasını sağladılar. İşte bunlardan bir tanesi de “American Truck Simulator” adlı oyun.

SCS Software adlı hem yayımcı hem de geliştirici olan Çek firma, ilk oyunu olan “Euro Truck Simulator” adlı oyundan aldığı geri bildirim ve analizi çok iyi çıkarımlar elde etmişler ki, bu oyunun yapımına birebir etki etmiş demek yanlış olmaz. Tabi “Euro Truck Simulator 2” ile de devrim yarattıkları grafik ve simülasyon teknolojisi ile de 2016 yılında çıkan “American Truck Simulator” adlı oyunu da çıkartarak iyi bir işe imza atmışlar.

American Truck Simulator - Oyunun grafikleri güzel
American Truck Simulator – Oyunun grafikleri güzel

Tır simülasyonu oyunları konusunda ortak noktalarda değişime gitmeyen, mesela tır içerisindeki radyo olayını internet üzerinden ya da seçebildiğiniz klasör yolundan kendi müziklerinizi oyun içinde dinleyebilme özelliği gibi şeyler değiştirilmemiş. Bunun gibi bazı simülasyon oyuncularının alışkanlıkları olan klavye kısa yolları da olduğu gibi bırakılmış. Tabi grafik ve çevresel modellemeler ise gerçekten başarılı ve tatminkâr.

Oyunda grafikler tam manası ile çok iyi. Tabi fizik motoru ve gerçekçilik konusunu iyi bir şekilde adapte etmişler oyuna. Lakin partikül ve parçacık konusunda detay beklemeyin. ETS 2’deki şekliyle aynı. Çevresel modellemeler güzel, yollar Amerika’da geçtiği için Avrupa’daki yollardan normal olarak daha geniş.

Bu da virajlarda daha rahat geçişi ve tekerleklerin kavrayışının artmasını sağlıyor. Tabi oyun simülasyon olduğu için bazı noktalar atlanılarak eski sistemdeki temel üzerine inşa edilmiş. Mesela lastiğin kopması, kaportanın düşmesi gibi bir şey olmadığı halde hasar olayı aynı.

American Truck Simulator - Uzun yol serüvenlerine hazırlıklı olun
American Truck Simulator – Uzun yol serüvenlerine hazırlıklı olun

Oynanabilirlik konusunda her oyunda 2 seçenek varken bu oyunda 3 seçenek var. Birincisi, klasik olan klavye ile oyun deneyimi, ikincisi, joypad ile oyun deneyimi ve üçüncüsü ise tabi ki direksiyon seti ile oyun deneyimi. Oyundan zevk almanız seçeceğiniz her farklı kontrol mekanizmasına göre değişmiyor. Tabi her oyun kendine has kontrol mekanizması ile daha fazla keyif verir ama seçim size kalmış. Hepsinde gerçek anlamda dengeyi ve uyumluluğu sağlamışlar.

Oyunda atmosfer olarak çevresel sesler, çevredeki araçlar ve doğa modellemeleri gerçekten bütünleşik ve uyumlu. Gece sürüşü, iklim değişiklikleri (tabi sınırlı olarak), sürüşü zorlaştırmıyor olsa da bazen oyun belirli bir süreden sonra müziksiz devam ettiğinizde sıkmaya başlayabilir. Tabi hedef ve amaçlara yönelik görevleri bitirmeye odaklanırsanız daha fazla oyunda kalır, daha fazla oyundan zevk alabilirsiniz. Tabi indirilebilir içerikler de bu konuda katkı sağlıyor.

ETS 2’den farklı olarak yolların geniş olması ve çok daha az indirilebilir içeriğe sahip olması. Tabi oyunun geçtiği ülkenin de Amerika olması yok sayılmasın. Doğal olarak da para biriminin de dolar olarak hesaplandığı biraz daha farklı teslimatların olduğu Amerikan Truck Simulator, ETS 2’deki kadar daha üzerinde çalışılmamış olarak gözükse de indirilebilir içerik olarak, SCS Software’in bilinen bir huyu da yeni oyun yerine daha fazla indirilebilir içerik üreterek çıkarttığı oyundan fazlasıyla maddi kar elde etmek.

Tabi şu sıra ETS 2 için Türkiye içeriğini yayınladılar. Belki ileride Amerika versiyonu için de fazlasıyla eğilirler. Bilinmez. Tavsiyem eğer ki simülasyon oyunlarını seviyor ve bir süre zaman geçirmek ve gidemediğiniz yerleri görmek de istiyorsanız bence alınabilecek bir oyun “Amerikan Truck Simulator”. Tabi taşımacılık gibi durumlara da merakınız varsa kaçırmayın derim. Fiyatı da makul gözükse de bence ilk indirimde daha ucuza temin edebilirsiniz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Brother in Arms : Earned İn Blood – İnceleme

GamerAdmin

Welcome To The Game – İnceleme

GamerAdmin

Dead Rising 4 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku