AMD, FSR 2.2 Kaynak Kodlarını Yayınladı
0

AMD, FSR 2.2 Kaynak Kodlarını Yayınladı

Şub 18 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

AMD, FidelityFX Super Resolution 2.2 (FSR 2.2) yükseltme teknolojisinin kaynak kodlarını GPUOpen üzerinden yayınlamaya başladı. Kısa süre önce FSR 2 güncellemesini duyuran kırmızılılar, yeni sürümle “yüksek hızlı gölgeleme” yapılabileceğini söylemişti.

FSR 2.2 şu anda NFS Unbound, Forza Horizon 5 ve F1 22 gibi sayılı oyunlarda mevcut. AMD’nin kaynak kodlarını sunması ise iyi bir haber; böylelikle tüm oyun geliştiricileri artık verileri ve örnekleri kullanarak teknolojiyi oyunlarına rahat bir şekilde uygulayabilecek.

AMD, mevcut ve gelecek oyunlarla birlikte FSR 2 teknolojisinin 100’ün üzerinde oyuna ulaşacağını açıklamıştı. Sürüm 2.0 hatırlarsanız 2022 Mayıs ayında kullanıma sunuldu. FSR 2.2 adını taşıyan yeni sürüm henüz yaygınlaşmadı, ancak önümüzdeki aylarda destekli oyunların artmasını bekliyoruz.

AMD FidelityFX Super Resolution 2.2 (FSR 2.2) Özellikleri

Değişim Değişimin Etkisi
Dahili sinyallerin depolanma ve ton eşleme şekli değiştirildi FSR 2.2 artık daha geniş bir yüksek dinamik aralıklı giriş setiyle uyumlu. Önceden hesaplama sırasında bazı dinamik aralıklar kaybolabiliyordu.
Disoklüzyon tespitini iyileştirmek için değiştirilmiş derinlik mantığı FSR 2.2, dissoklüzyonlar sırasında görülen “fizzing” artefaktlarının seviyesini azaltacak.
Zamansal tepkiselliği kullanmak için biriktirme mantığı yeniden düzenlendi FSR 2.2, dissoklüzyonlar sırasında görülen “fizzing” artefaktlarının seviyesini azaltacak.
RCAS artık tonemapping olmadan çalıştırılıyor FSR 2.2, RCAS adımı sırasında dinamik aralığı daha iyi şekilde koruyacak.
Genişletilmiş reaktif maske mantığı zamansal hareket vektörü sapmasını kullanmak üzere güncellendi Bu “Kilitleme (locking)” özelliğine yardımcı olmak için kullanılıyor ve bazı gölgelenme artefaktlarını azaltıyor.
Geçmişle birlikte geliştirilmiş parlaklık dengesizliği mantığı FSR 2.2 ile zamansal kararlılık gelişecek, bazı nesnelerde yaşanan titremeler azalacak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın