Akıllı Telefonlar İçin Dünyanın İlk LiFi Modülü Tanıtıldı
0

Akıllı Telefonlar İçin Dünyanın İlk LiFi Modülü Tanıtıldı

Şub 27 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Dünya çapındaki iletişim ağı, günümüzde halen büyük oranda kablolara ve dev istasyonlara bağlı olarak hizmet vermeye devam ediyor. Fakat bu durumdan kurtulmak için yenilikçi teknolojiler de uzun zamandır geliştirilmeye devam ediyor.

Barcelona’da düzenlenen Mobile World Congress, iletişim teknolojilerinde bir ilk olan yeni bir teknolojiye ev sahipliği yaptı. 2012’de kurulan pureLiFi, tüm akıllı telefonlarda kullanılabilecek ve LiFi teknolojisini mümkün kılacak antenini tanıttı.

LiFi teknolojisi nedir?

Wipra Lighting

LiFi (Light Fidelity), verilerin radyo frekansları yerine ışık yoluyla aktarılmasını sağlayan kablosuz teknolojiye verilen isim. LiFi teknolojisi, ışığın spektrumundan faydalanarak çok daha sağlıklı kablosuz iletişimi ve bugünden çok daha yüksek güvenliği sunabiliyor.

LiFi, bugün tüm dünyaya yayılmakta olan 5G teknolojisi ve yıllardır kullandığımız WiFi teknolojisini ‘bitirecek’ teknoloji olarak da tanımlanıyor. Teknolojinin mümkün olması içinse yıllardır çalışmalar sürdürülüyor.

pureLiFi’ın teknolojisi neleri vadediyor?

Mobil alanda bu çalışmaların ilk meyvesi, pureLiFi tarafından verildi. “Light Antenna ONE” adlı, yukarıdaki görselde gördüğünüz modül, LiFi teknolojilerini akıllı cihazlara taşımayı vadediyor.

Üstelik Light Antenna ONE, henüz hayatımıza girmeyen IEEE 802.11bb standardını da destekliyor. Elbette teknolojiyi kullanmak için yeni standarda geçişi beklemek de gerekmeyecek. Teknoloji, mevcut 802.11 WiFi ağ ekipmanları ve yonga setlerine de kolaylıkla entegre edilebiliyor.

LiFi teknolojisi hayatımıza girdiğinde neler yapabileceğiz?

Bu sorunun cevabını, bir örnek üzerinden verebiliriz. LiFi teknolojisi, kablosuz AR/VR başlıklarıyla bile çok düşük gecikmeli kablosuz bağlantı sunabilecek. Yani 4K’ya varan çözünürlükteki görüntüleri ve sesleri, bir cihazdan AR/VR başlığınıza anlık olarak aktarabilme imkânına sahip olabiliriz. AR/VR başlık ile cihazlarınızın bağlantısını, aklınıza gelebilecek tüm cihazlara uygulayabilirsiniz.

Ayrıca ışıkların hükmettiği günümüz dünyasında, evlerin içi veya sokaklar fark etmeksizin her yerde yüksek bağlantı hızına ulaşabilme imkânımız olacak. Ayrıca günümüz kablosuz teknolojisinin en büyük eksisi olan duvar gibi somut cisimlerde performans kaybı, veriler ışık yoluyla hareket ettiğinden hayatımızda yer almayacak.

Sokaklara bakacak olursak, sokak lambası gibi herhangi bir ışık kaynağı, LiFi teknolojisine kavuşturularak aslında bir baz istasyonuna da dönüşecek. Bu sayede binaların üzerinde hem görüntü kirliliği hem de krizler yaşatabilen baz istasyonları yavaş yavaş tarihe karışabilecek.

Tabii LiFi’ın bu denli yaygınlaşması hemen olmayacak. Yine de bu temeller, on yıllar sonrasının başlangıcı olacak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın