Akıllı silahlanma yarışını kim kazanacak?
0

Akıllı silahlanma yarışını kim kazanacak?

Paylaş

‘Yapay Zeka’ teknolojisi insan hayatını girmesinden sonra, bu teknolojiye yatırımlar arttı, ülkeler arasında da bir ‘hakimiyet’ savaşı başladı.

‘Startups Magazine’de Nikolas Kairinos’un kaleme aldığı, “Akıllı silahlanma yarışını kim kazanacak?” başlıklı makalesi şöyle:

Birçok ulusun kaderini belirleyecek önemli bir küresel rekabet yaşanıyor. Bununla, ülkelerin yeni nesil akıllı teknolojileri geliştirmek için savaştığı küresel yapay zeka (AI) ‘silahlanma yarışına’ atıfta bulunuyorum.

Mevcut durumda, iki net lider Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, yeni nesil teknolojinin çeşitli alanlarına hükmetmek için yoğunlaşan bir yarışa karıştı. ABD, yapay zekayı ulusal bir öncelik haline getirme niyetinin altını çizerek şu anda yapay zekanın birçok alanında lider konumdadır.

2019’da Başkan Donald Trump, ulusal AI teknolojisini ve yeniliğini teşvik etmeyi amaçlayan Amerikan Yapay Zeka ‘AI’ Girişimi’ni duyuran bir yürütme emri imzaladı. Girişim, Federal hükümeti, yapay zekayı ilerletmek için başlıcaları Ar-Ge’ye yatırım yapmak, kaynakları serbest bırakmak ve inovasyonun önündeki engelleri kaldırmak olan beş sütunu takip etmeye yönlendiriyor.

Çin, ABD’nin kuyruğuna en yakın ülke, başka hiçbir ülkenin boy ölçüşemeyeceği bir ölçekte yapay zeka üzerine bahis oynayarak ve ona yatırım yaparak hızla zemin kazanıyor. 2017’de Çin, 2030’a kadar yapay zekada dünya lideri olmak için üç adımlı bir yol haritası ortaya koydu. Önümüzdeki on yıl içinde sektörü 1 trilyon yuan veya 147,7 milyar dolar değerinde hale getirmeyi umuyor.

Küresel yarış devam ediyor. Ancak Avrupa bununla karşılaştırıldığında nerede duruyor?

Devlet müdahalesinin önemi göz ardı edilemez. Sadece altyapı ve düzenleme için zemin hazırlamakla kalmaz, aynı zamanda özel yatırımı da teşvik eder. Bu noktayı vurgulamak için ABD, son beş yılda tüm küresel yapay zeka (AI) yatırımlarının %56’sını çekti; Amerikan şirketleri 2015’ten 2019’a toplamda 32 milyar sterlin topladı. Çin, 12 milyar sterlinle yapay zeka finansmanı açısından ikinci oldu.

Avrupa, kendi yetiştirdiği geniş bir yetenek havuzuna erişimi olmasına rağmen, bu alanda rakiplerinin gerisinde kalıyor. Güçlü bir teknoloji girişimi topluluğuna sahip olmasına rağmen ( McKinsey’e göre Avrupa, dünyadaki yapay zeka girişimlerinin yaklaşık %25’ine ev sahipliği yapıyor ve altı milyona yakın profesyonel geliştiriciye sahip) Avrupa’nın ilerlemesi, belirgin bir finansman açığı ve Ar-Ge’de artan kısıtlamalar nedeniyle tehdit altında.

AB bloğunun teknolojik yenilikleri düzenlemeye ilişkin tutumu iyi niyetlidir, ancak yenilikçi yeni araç setlerinin gelecekte oluşturulmasını ve konuşlandırılmasını engelleme riski taşımaktadır. Nisan 2019’da Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan etik yapay zeka yönergeleri pilotu faydalı bir örnek sunuyor. Yönergeler, güvenilir yapay zekaya ulaşmak için bir çerçeve çizer ve bu hedefe ulaşmak için gereklilikleri işler hale getirir. Yapay zekanın güvenilir olduğundan emin olmak için özellikle yedi gereksinim (bunların arasında şeffaflık ve hesap verebilirlik vardır) karşılanmalıdır.

Teknisyenlerin üzerindeki yük yüksektir. Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, özellikle geliştirmenin ilk aşamalarında, bir risk unsuru söz konusudur. Araştırmacıların iddialı yeni projeleri takip etmekten aşırı derecede kısıtlayıcı düzenlemelerle ertelenmemesini sağlamalıyız.

Bu zorluk, bu düzenlemelerin belirsiz olması gerçeğiyle daha da artmaktadır. Bir Avrupa Komisyonu teknik raporu , düzenleyici müdahalenin orantılı olmasını sağlamak için riske dayalı bir yaklaşım önermektedir; ancak, ‘yüksek risk’ tanımı henüz tanımlanmamıştır. Bu, kafa karışıklığına katkıda bulunur ve yalnızca AI ürün ve hizmetlerinin bu şemsiye terim kapsamına girmesinden korkulursa yatırımı caydırmaya veya geciktirmeye hizmet eder.

Yönetmelik şüphesiz iyi bir şeydir. Bununla birlikte, çok fazlası, önlediğinden daha fazla hasara neden olma riskini taşır. Değerli yeni çözümler arayışında teknoloji uzmanlarının kendi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarken vatandaşların haklarının korunmasını da sağlamalıyız.

NE TEHLİKEDE?

Yapay zekanın faydalarını toplumsal ölçekte abartmak zordur. Gerçekten de, bu sözde ‘silahlanma yarışı’nın galipleri çok büyük ekonomik ve siyasi avantajlardan yararlanacak.

McKinsey, yapay zekanın ortalama olarak Avrupa ekonomik faaliyetindeki büyümeyi 2030 yılına kadar %20’ye yakın bir oranda artırabileceğini ve toplam çıktısına 2,7 trilyon Euro ekleyebileceğini tahmin ediyor. Bu, mevcut yörüngesinde devam ederse olur. Bununla birlikte, Avrupa çabalarını artırır ve ABD’nin yapay zeka sınırını yeterince yakalamak için adımlar atarsa, bu rakam 3,6 trilyon Euro’ya revize edilebilir.

Vatandaşın da çok büyük kazanımları var. Yapay zekanın işgücü piyasasına daha fazla entegrasyonu, profesyonellerin akılsız ve zaman alan görevleri akıllı makinelere yönlendirmesine olanak tanıyacak. Kazanılan bu zaman, bunun yerine daha ödüllendirici ve değer katan görevlere harcanabilir.

Kamu hizmetlerimiz de AI’dan gelen bir destekle yapılabilir. Ulusal Sağlık Servisi (NHS) gibi kuruluşlar, verileri daha iyi kullanarak sorun çözme kapasitelerini artıracak ve nihayetinde daha iyi hizmetler sunacak. Yeni araç setleri, yalnızca verilere ve algoritmalara dönüştürülebilen sorumlulukları üstlenerek sistem üzerindeki yükü azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda hasta sonuçlarını iyileştirecek ve klinisyenlerin işin en fazla değer katabilecekleri bölümlerine odaklanmasına olanak tanıyacak .

Avrupa, şöhretine yaslanmayı göze alamaz. Akıllıca kullanılırsa, AI teknolojileri vatandaşların yaşam kalitesini iyileştirme ve ülkelere rekabet avantajı sunma potansiyeline sahiptir. Avrupa’nın rakiplerinin yapay zeka sınırlarını yakalayabileceğine dair her türlü inancım var, ancak çabalarını ikiye katlamalı ve vatandaşlar, kuruluşlar ve hükümetler arasında daha iyi işbirliği yoluyla ileriye doğru etkili bir yol açmalıdır.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın