20.1 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme

Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme
Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme

Age Of Empires oyunu en eski strateji oyunlarından biri. Hatta 1980 yıllarının sonu 1990’ların başında strateji oyunu kavramının en iyi örneklerinden.

Öyle ki 1990 yıllarının ortalarında çoklu oyuncu kavramı yokken tek başınıza savaştığınız, 1990’ların sonu 2000 yıllarının başında ise çoklu oyun kavramının geldiği dönemlerdi.

Evet bu zamanlarda adeta patlama yaptı Age Of Empires. Son 20 yılda doğduysanız o dönemlerde çok şey kaçırdınız diyebilirim.

Çünkü birçok şeyin temeli bu yıllarda meydana geldi oyun dünyasıyla alakalı olarak. Şimdi ise yeni nesil hazıra konup eskiyi bile merak etmiyor ne yazık ki.

Age Of Empires ve Strateji Oyunlarının Gelişimi

Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme - Unutulmuş Medeniyetler
Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme – Unutulmuş Medeniyetler

Microsoft yaptığı devrim ile bu oyunu söylediğim zamanlarda piyasaya çıkartmıştı. Biraz tarih az da farklı bir kültür katarak oyun severlerin kalbinde taht kurdu.

Tabi bu oyunu geçen yapıtlar daha sonraları olduysa da ilk çıktığı zamanlarda oynayanların ağzındaki tat her zaman başkadır.

Zekâ, stratejik yaklaşım, analitik düşünme ve tabi ki ekonomi yönetimi. Aslında zamanınız kısıtlı olan bir oyunda bunların hepsini verimli kullanma sanatı bu oyun.

Şimdilerde ise Total War serisi ile konsept çok değişmiş durumda. Kaldı ki her zaman değişim iyidir mottosu yerini buldu gibi.

Sonuçta Age Of Empires zamanına göre kısıtlı kaynakları verimli kullanmanın oyuncu tarafındaki kısmına değinen bir oyun.

İşte but oyunun Definitive yani günümüze uyarlanmış ve iyileştirilmiş sürümü ile yeniden karşımızda. Bu sefer tabi uzun zaman geçse de günümüze sadık kaldığını söyleyebilirim.

Oynanabilirlik

Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme - Oyun ısınma turlarını da içeriyor
Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme – Oyun ısınma turlarını da içeriyor

Standart olan stratejik yapısı değiştirilmemiş. Fakat oyunda gerçekten hali hazırda bir yükseltilmiş yapay zekâ var. Bu konuda daha da zorlaştırılmış.

Eski oyundaki kadar kaynaklarla hareket etmenin yanı sıra hızlıca çağ atlamak için bir yarışa sokuyor oyun sizi. Bu da başınızı ağrıtıyor.

Sebebine gelirsek oyunda oynanabilirlik konusunda hata olmasa da düşmanlarınız sizden çok daha hızlı ve çevik davranıp bir anda baskınla sizi yok edebiliyor.

İlk yapılmış oyunda ise bu durum söz konusu olmadığı gibi, seçtiğiniz zorluk derecesinin de bunda rolü doğal olarak büyük.

Grafikler

Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme - Çalış, geliş, çağ atla.
Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme – Çalış, geliş, çağ atla.

Çok gelişmiş bir sürüm gözükse de sonuçta oyun strateji oyunu olduğundan üzerinde grafik anlamında durmak ne kadar doğru olur bilemem.

İlla bir kıyas yapacaksak da Total War serisi ile karşılaştırdığımda ne yazık ki hala geride kalıyor Age Of Empires Definitive Edition.

Mesela baktığınızda birim sayıları hala limitli oyunda. Total War serisinde ise sahaya toplamda 4000 kişilik birimi yerleştirebiliyorsunuz.

O yüzden de çok fazla beklentiye girmeyin derim oyunun grafikleri konusunda, sonrasında üzülürsünüz.

Atmosfer

Bildiğiniz gibi özüne uygun
Bildiğiniz gibi özüne uygun

Müzikler değiştirilmiş, farklı bir etken olsa da bazı uyarı sesleri olduğu gibi bırakılmış. Misal vermek gerekirse bir düşman saldırdığında o klasik borazan sesi yine var.

Sizi heyecanlandıracak bir seviyeye getirecek bir atmosfer ne yazık ki yine yok. Olmadığı için de sadece saatlerce zaman harcayacağınız bir durum o kadar.

Genel Bakış

Konsept aynı görüntüler farklı sadece
Konsept aynı görüntüler farklı sadece

Ücreti olsun, oynanış olsun, eskinin yeni sürümü olsun genel olarak baktığınızda ücretini hak edecek bir oyun mu derseniz, bana göre değil.

Eski sürümleri zamanına göre de belki pahalıydı, en azından ağırlığı da ona göreydi. Şimdiki sürümde ise 200-300 TL bandında olması, çok alınası bir durum değil.

Ultra mega bir indirimde değilken uzağından seyredin derim. Çünkü bu ücrete daha iyi oyunlar alınabilir, mutlu da olunabilir.

Sonuç

Sıra dışı bir olay yok
Sıra dışı bir olay yok

Eskileri yad etmek, çocukluğunuz ya da gençliğiniz dönemini tekrar yaşamak istiyorsanız bir seçenek olabilir, ama bu çok pahalı bir seçenek olacaktır.

Bu sebeple de oynar bir süre sonra da kütüphanenize fırlatıp atar bir daha da yüzüne bakmazsınız diye düşünüyorum.

Ücreti fahiş olması hasebiyle de bence anı yaşamak istemeyen oyun severler için bir süre indirimsiz halinden uzak durulmalı.

Seçim yine size kalmış, varsa çöpe atılacak paranız kim ne diyebilir ki?

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Broken Sword 5 – The Serpent’s Curse – İnceleme

GamerAdmin

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – İnceleme

GamerAdmin

Daymare: 1998 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku