activision 2021 icin 88 milyar dolar gelir acikladi RmZ2ECUY
activision 2021 icin 88 milyar dolar gelir acikladi RmZ2ECUY

Activision, 2021 İçin 8.8 Milyar Dolar Gelir Açıkladı

Activision Blizzard tarafından yıllık kazanç raporu yayınlandı. Buna göre şirket, 2021 yılı için etkileyici rakamlarla övünmüş durumda. Yatırımcı portalına göre Activision Blizzard, 8.8 milyar dolar net gelir ve 2,7 milyar dolar net kazanç elde ederek rekorlar kırdı. Bunun 5.1 milyar dolarlık kısmının mikro işlemler, abonelikler ve diğer eklentiler yoluyla elde edilmesi ise dikkat çekiyor.

Call of Duty serisinin son halkası Call of Duty: Vanguard‘ın teknik sorunları nedeniyle Activision Blizzard’ın beklediği kadar iyi performans göstermediğini ise söylemeden geçmeyelim. Yine de şirket, şimdiye kadarki en iyi yıllarından birini çoğunlukla mikro işlemler sayesinde elde etti.

Activision Blizzard ayrıca, sektördeki en büyük aylık aktif kullanıcı sayılarından bazılarına sahip. Önceki rakamlar her ay 435 milyon oyuncuya kadar çıkarken, Aralık 2021’de 371 milyon oyuncu görülmüş durumda.

Ocak 2022’de Microsoft, Activision Blizzard’ı yaklaşık 70 milyar dolara satın alma niyetini açıklayarak oyun endüstrisinde deprem etkisi yaratmıştı. Call of Duty bu yıl isteneni veremese de hala batı pazarlarındaki en büyük oyun konumunda.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.