a haberin trajikomik enflasyon karsilastirma hatasi aYyQPxca
a haberin trajikomik enflasyon karsilastirma hatasi aYyQPxca

A Haber’in Trajikomik Enflasyon Karşılaştırma Hatası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ülkemizde enflasyon artışı nispeten diğer ülkelerin altında kalmıştır.” açıklamasıyla başlayan tartışmalar, Türkiye ve diğer ülkelerin enflasyonlarının karşılaştırılmasıyla devam ediyor. Bugünse daha önce de ‘gündem olan’ haberleriyle konuşulan A Haber’de gülünç bir durum yaşandı.

A Haber’de yaşanan o anlar

Avrupa ve ABD ülkeleri ile Türkiye’deki yıllık enflasyon oranını ve yıldan yıla artış oranını ‘karşılaştıran’ program sırasında bir kişi, tablonun en altındaki sayıyı ‘toplam sayı’ zannederek “Bunlar niye toplanıyor hocam? Ortalaması alınması lazım değil mi, altta 36….” sorusunu soruyor. Kendisinin soruyu sorduğu, diğer ülkelerin toplamı sandığı %36,08’lik enflasyon oranıysa Türkiye’nin enflasyon oranıydı.

A Haber’de yaşanan bu trajikomik hatanın ardından o anlara ilişkin görüntü, elbette kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu. Sosyal medyadan gelen bazı yorumlar şu şekildeydi:

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.