2022’de İkinci El Akıllı Telefona Olan Talep Arttı
0

2022’de İkinci El Akıllı Telefona Olan Talep Arttı

Paylaş

IDC, dünya çapında yenilenmiş ve kullanılmış akıllı telefon sevkiyatlarının 253,4 milyondan 282,6 milyona ulaştığını tespit etti. Bunun yüzde 11,5’lik bir artışı temsil ettiğinin altı çiziliyor. IDC’ye göre bu büyüme oranının, sevkiyatların yıllık yüzde 10,3’lük bileşik büyüme oranıyla 413,3 milyon olacağını tahmin ettiği 2026 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Kullanılmış akıllı telefonların Kuzey Amerika’ya kıyasla dünyanın geri kalanında daha büyük bir pazar payı oluşturduğu belirtilmiş. 2022’de kullanılmış cihaz gönderileri, Kuzey Amerika’daki tüm gönderilerin yüzde 26’sını oluştururken, dünyanın geri kalanında bu rakam yüzde 74 olarak gerçekleşti. Bu muhtemelen ikinci el cihazların yenilerini satın almaktan daha ucuz olduğu gerçeğine bağlı. IDC, 2026 yılına kadar ikinci el telefon sevkiyatının Kuzey Amerika’da yüzde 25,1’e düşmesini ve dünyanın geri kalanında yüzde 74,9’a çıkmasını bekliyor.

İkinci el almanın bariz faydalarının yanı sıra bir de çevresel faktör var. Çevre, insanların ikinci el telefon alırken düşündükleri şey olmayabilirken ikinci el satın alma uygulaması telefonları daha uzun süre çöplüklerden uzak tutuyor. Bazı durumlarda, telefonlar OEM’lere iade edildiğinde, Apple ve onun parçalama robotlarında olduğu gibi, malzemeler yeniden kullanılıyor.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın