2022’de Anakart Sevkiyatları Büyük Düşüş Gösterdi
0

2022’de Anakart Sevkiyatları Büyük Düşüş Gösterdi

Şub 14 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

DigiTimes tarafından ASRock, ASUS, Gigabyte ve MSI gibi önde gelen üreticilerin anakart sevkiyatlarının geçen yıla göre yaklaşık 10 milyon adet düştüğü bildirildi. Sevkiyatlardaki düşüşün nedenleri arasında kripto para birimi kayıpları, uzaktan çalışanların ofis alanlarına geri gönderilmesi ve ekonomideki değişiklik yer alıyordu. Şimdi de 2023 anakart sevkiyatları ile ilgili endişeler baş gösteriyor.

Habere göre tüketicilerin yeni anakart satın alma konusunda yavaş davranması AMD’yi Intel’den daha fazla etkiliyor. AMD, AM5’e geçtiğinde CPU soketini değiştirirken Intel’in Alder Lake anakartları Raptor Lake uyumlu hale geldi. Ek olarak tüketiciler, DDR5 bellek gibi bileşenlerin daha yüksek maliyetleri nedeniyle yükseltme yapmaktan çekiniyor.

Intel, şu anda şirketin temel dayanağı olan LGA1700 soketini kullanan 700 serisi çipsetleri piyasaya sürdü. AMD ise önceki nesil çipsetlerini bir kenara bırakarak 600 serisi çipsetlerini çıkardı. AMD sistemlerini en yeni nesle yükseltmek için birkaç bileşen gerekeceği için bu durum tüketicileri şaşırttı. AMD’den gelen bu pahalı talep, birçok tüketicinin bileşen ve yükseltme maliyetlerinin düşmesi nedeniyle rekabete yönelmesine neden oldu.

ASRock’ın sevkiyatları en önemli düşüşü gördü ve sevk edilen tahmini 6 milyon birimin 2022’de 2,7 milyon adede düştüğü görülüyor. MSI, geçen yılın sonunda 9,5 milyon adetten 5,5 milyona düşüşe tanık olarak kötüler arasında ikinci sırada yer aldı. ASUS ve Gigabyte ise 2022’de sevk edilen 18 milyondan 13,6 milyona ve Gigabyte 11 milyondan yaklaşık 9,5 milyona düşerek yüzde olarak daha az düşüş gördü.

Diğer içeriden kişiler ve üreticiler, son birkaç ayda yeni duyurulan PC bileşenleri nedeniyle birim satışlarında artış ve ekran kartları ile işlemciler gibi belirli bileşenlerin fiyatlarında hafif düşüş için bu yılın ortasını bekliyor.

2023’ün ortasının hem AMD hem de Intel’in sevkiyatlarda ve satış sayılarında bir iyileşme görüp görmeyeceği bilinmiyor.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın