2021de toplam mobil oyun harcamasi 16 milyar dolar oldu v5Kj6miM
2021de toplam mobil oyun harcamasi 16 milyar dolar oldu v5Kj6miM

2021’de Toplam Mobil Oyun Harcaması 16 Milyar Dolar Oldu

App Annie’nin yeni mobil pazarı istatistiklerine göre, mobil oyun pazarı 2021’de mobil oyun harcaması, oyun süresi ve daha fazlasında büyük bir artışla birlikte pek çok rekor kırdı. Mobilin Durumu 2022 Raporu’nda belirtilene göre, 2021’deki toplam mobil oyun harcaması 116 milyar dolarken toplam uygulama mağazası harcaması ise 170 milyar dolardı. Bu, 2020’dekine kıyasla %19’luk bir artış anlamına geliyor.

GameSpot’un haberine göre, 2021’de Roblox’un tüketici harcamalarında bir numaraya ulaştığı görülüyor ve onu Genshin Impact takip ediyor. Aylık aktif kullanıcılarda ilk sırayı PUBG Mobile alırken ikinci sırada Roblox geliyor ve bu ikilinin ardında ise sırasıyla Candy Crush, Free Fire ve Between Us yer alıyor.

Ek olarak mobil uygulamalara her zamankinden daha fazla zaman harcanarak mobil öncelikli pazarlarda kullanıcı başına günde 4,8 saate ulaşıldığı belirtilmiş. Rapor ayrıca, küresel tüketicilerin dakikada 435.000’den fazla uygulama indirdiklerini ve mobil uygulama reklamları harcamalarının 2021’de 295 milyar doları aştığını vurguluyor. 2022’de ise bu rakamın 350 milyar dolara ulaşması olası.

Mobil oyunlardan bahsetmişken Rockstar Games’in ana şirketi Take-Two Interactive’in, mobil oyun şirketi Zynga’yı 12,7 milyar dolara satın aldığını da belirtmeden geçmeyelim. Take-Two yaptığı basın açıklamasında, bu satın almanın Take-Two’yu sektördeki en büyük ve en çeşitli mobil oyun yayıncılarından biri haline getiren şirketlerin dönüştürücü bir birleşimi olduğunu söyledi.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.