14 GB/sn Hıza Erişen PCIe 5.0 SSD’ler Geliştirme Aşamasında
0

14 GB/sn Hıza Erişen PCIe 5.0 SSD’ler Geliştirme Aşamasında

Paylaş

SSD üreticilerinden Sabrent, 14 GB/sn seviyesinde yüksek hızlara ulaşabilen “Rocket X5” isimli sürücüsünü geliştiriyor. PCIe 5.0 teknolojisini kullanan SSD şu anda prototip aşamasında. Şirketin amacı ise nihai olarak piyasada yerini alacak ürünlerin 14 GB/sn aktarım hızlarını korumak.

Eğer Sabrent hedeflerini gerçekleştirirse, bu şu ana kadar duyurulmuş en hızlı Gen5 tüketici SSD’si olacak. Rocket X5’in prototip sürümleri, piyasaya çıkan ilk PCIe Gen 5 SSD’lerin sunduğu hızları aşarak 12 GB/sn’nin üzerinde okuma hızlarına ulaşabiliyor. Yani 14 GB/sn düzeyinde hızlar yakın.

Şu anda duyurulan tüm Gen5 SSD’ler 10 GB/sn veya 12 GB/sn aktarım hızına sahip. Bir not olarak, PCIe Gen 5 x4 için teknik özellik sınırı 14 GB/sn ila 15 GB/sn aralığında. Bu bağlamda bazı SSD üreticileri ibreyi erkenden sona vurdurmaya niyetli görünüyor.

Ancak bu noktada bazı sorunlar var. Böylesine yüksek aktarım hızları sunabilmek için yüksek hızlı 2400 MTps 3D NAND flaş yongaları kullanmak şart. Şu anda Micron, SK Hynix ve YMTC dahil olmak üzere 2400MTps yongalar üreten üç 3D NAND üreticisi var. Kötü haber şu ki, şirketlerin hiçbiri ürünleri hacimli olarak pazara sunamadı. Micron bu konuda rakiplerine göre önde ilerliyor. Ancak şirket üretimde darboğaz oluşturan çip verimliliği sorunlarıyla boğuşmakta.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın